Tarczyca to narząd, który bardzo często nie funkcjonuje tak, jak powinien. Szczególnie w przypadku kobiet powyżej 40 roku życia. Ważne jest, aby ewentualne nieprawidłowości szybko dostrzec i udać się do lekarza. Problemy z tarczycą mogą oznaczać lekkie wahania hormonalne, ale też poważne nowotwory. W jaki sposób bada się tarczycę, aby wykluczyć poważną chorobę?

Regularne badanie krwi

Podstawowym badaniem, które pozwala wykluczyć chorobę tarczycy, jest po prostu badanie krwi. Osoby, w których podejrzewa się problemy z tarczycą, zaleca się regularne kontrolowanie hormonów, gdyż wraz z wiekiem objawy mogą się nasilać. Jeśli jakikolwiek wynik nie będzie znajdował się w normie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą – endokrynologiem. Zarówno badanie krwi, jak i dodatkowe badania diagnostyczne (np. USG oraz biopsję) można wykonać między innymi w przychodni specjalistycznej Prognostic, która znajduje się w miejscowości Knurów na terenie województwa śląskiego.

Dokładne USG

Przy okazji wizyty u endokrynologa zostanie wykonane USG tarczycy, którego głównym zadaniem jest sprawdzenie stanu tego narządu pod kątem wizualnym. Zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności można dostrzec wyraźne zmiany. Jednym z najbardziej niepokojących objawów są stany zapalne oraz guzki.

 

Wskazania do wykonania USG tarczycy:

  •     objawy charakterystyczne dla niedoczynności lub nadczynności tarczycy;
  •     poważne choroby tarczycy w rodzinie pacjenta;
  •     badanie kontrolne przy już zdiagnozowanych problemach z tarczycą;
  •     zdiagnozowanie stanów zapalnych.

Badanie USG tarczycy zwykle jest wykonywane profilaktycznie, przy okazji każdorazowej wizyty kontrolnej u endokrynologa w przypadku osób cierpiących na niedoczynność lub nadczynność tego narządu, dlatego nie trzeba obawiać się o dodatkową wizytę w klinice.  

Guzki to nie koniec świata!

Wiele osób po zdiagnozowaniu guzków w obrębie tarczycy zaczyna wpadać w panikę. Większości słowo „guz” kojarzy się jednoznacznie z nowotworem, a jak powszechnie wiadomo – jest to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Nowotwory, szczególnie te złośliwe, to choroby o trudnym przebiegu i jeszcze trudniejszym procesie leczenia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy guzek oznacza złośliwy nowotwór. W zdecydowanej większości przypadków są to niewielkie i niegroźne zmiany, które jednak warto mieć pod stałą kontrolą. Jeśli któryś z guzków zaniepokoi lekarza, zostanie zlecone dodatkowe badanie – biopsja. Polega ono na pobraniu materiału z guzka do szczegółowych badań, które mają na celu określić jego właściwości. Dzięki temu można w łatwy sposób wykluczyć poważną chorobę.