Endometrioza to trudna do zdiagnozowania i leczenia choroba. Ostatnie badania wskazują, że ok. 35% pacjentek gabinetów ginekologicznych szuka pomocy w klinikach w leczeniu bezpłodności związanej z tym schorzeniem. W związku tym tak ważna jest diagnostyka i podjęcie szybkiego leczenia. Czym się objawia, jak się rozpoznaje i leczy oraz jak się odżywiać – informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.

Co to jest endometrioza? Definicja

Endometrioza zwana również zewnętrzną gruczolistością to przewlekła choroba, która w skrócie polega na przemieszczeniu się komórek endometrium poza macicę. Ich skupiska gromadzą się najczęściej w pobliżu narządów rozrodczych, ale też w organach np. jelicie grubym. Bardzo rzadko umiejscawiają się w przeponie, płucach czy warstwach skóry. W związku z tym dzieli się ją na 3 główne rodzaje ze względu na lokalizację: otrzewnową, jajnikową oraz naciekającą. Najczęściej diagnozowaną odmianą jest jajnikowa. Występuje w formie torbieli endometrialnych. Natomiast postać naciekająca polega na rozroście endometrium i nasączaniu okolicznych organów np. moczowodów czy odbytu.

Najczęstsze objawy endometriozy

Do najpowszechniejszych objawów endometriozy zaliczają się przede wszystkim powtarzające się bóle brzucha. Pojawiają się z reguły bez przyczyny i zlokalizowane są w pachwinie, podbrzuszu lub w pobliżu sromu, jajników bądź odbytu. Natężenie bólu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i lokalizacji przerostu endometrium. Dolegliwości mogą się pojawiać w trakcie miesiączki, stosunku czy oddawania stolca lub moczu. Endometrioza może się poza tym przejawiać w obfitych i bolesnych miesiączkach oraz upławach i krwawieniu między nimi. Objawom towarzyszą nierzadko biegunki, zaparcia i wzdęcia. Nieleczona choroba może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę.

Specjalistyczne leczenie

Leczenie endometriozy poprzedza diagnoza. Umożliwia ją badanie kliniczne i ultrasonograficzne. Nieodzowne jest przeprowadzenie USG transrektalnego i dopochwowego. W tym celu najlepiej wybrać się np. do przychodni prywatnej. Diagnostyka pozwala na odkrycie torbieli endometrialnych, jak również innych niepożądanych zmian. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Metodę leczenia dobiera się zależnie od kilku czynników. Wpływają na nie zmiany chorobowe, kondycja jajowodów oraz stan jajników. Ocenić poziom zniszczenia związanego ze schorzeniem pomoże wykonanie badania laparoskopowego. Jest to połączenie monitoringu z operacją. Laparoskopią umożliwia usunięcie poszczególnych miejsc objętych chorobą i powstałych zmian. Oprócz tego wskazane jest leczenie farmakologiczne. Ginekolog może w tym celu przepisać leki przeciwbólowe, progestageny, tabletki antykoncepcyjne, danazol czy tzw. inhibitory aromatazy.

W jaki sposób się odżywiać? Zalecana dieta

Dieta przy endometriozie powinna być ustalona z dietetykiem. Zwykle zaleca się spożywanie posiłków lub suplementów diety bogatych w takie składniki jak:

  • Bioflawonoidy. Poprawiają odporność i mają właściwości oczyszczające. Znajdują się w cytrusach, gryce, melonach, papajach, brokułach oraz śliwkach.

  • Antocyjany oraz proantocyjany. Odpowiadają za ochronę organizmu. Występują m.in. w aronii, czerwonej kapuście, malinach i winogronach.

  • Kurkumin. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wchodzi w skład kurkumy, kukurydzy czy gorczycy.

  • Witaminy. Składają się na nie przeciwutleniacze (A, C, E oraz beta-karoten).

  • Likopen. Antyoksydant zawarty np. w pomidorach.

W celu zmniejszenia poziomu estrogenów w organizmie zalecane jest włączenie do codziennego jadłospisu: brokuł, brukselek, gorczycy, kalafiorów czy roślin strączkowych. Wskazane są także artykuły spożywcze zawierające luteinę.

Należy natomiast unikać produktów tłustych, przetworzonych, zawierających dużą ilość cukru, barwników czy innych szkodliwych substancji. W przypadku zdiagnozowania choroby należy przebywać pod stałą opieką lekarza.