czas czytania: 3 min materiał partnera

Jaki miód jest najlepszy dla dziecka?

miód nektarowy

Ze względu na słodki smak większość dzieci uwielbia miody. Są one zdrowszą alternatywą białego cukru i zawierają wiele cennych składników. I choć miody takie jak na przykład gryczany lub spadziowy są uważane za jedne z najzdrowszych – w przypadku dzieci mogą się nie sprawdzić, gdyż mają gorzkawy, intensywny posmak. Jaki miód powinieneś wybrać, aby Twój przedszkolak zajadał go ze smakiem?

Jakie miody smakują dzieciom?

Każdy z nas wie, jak wybredne potrafią być dzieci. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wybitnymi niejadkami. Jeśli chcemy podać miód po raz pierwszy, nie możemy zrazić ich nie tylko smakiem, ale też wyglądem. Powinien być delikatny, klarowny i złocisty. Większość dzieci woli miody płynne od tych scukrzonych, lecz trzeba być czujnym. Miody, które nie uległy krystalizacji, nie zawsze są świeże i naturalne. Bywa, że mają po prostu domieszkę wody z cukrem, dlatego powinniśmy kupować je wyłącznie z zaufanego źródła.

 

Najlepsze miody dla dzieci:

  •         Miód akacjowy – jego barwa jest bardzo jasna, lekko słomkowa. Ma słodki smak, przez osoby uwielbiające miody ostre jest uznawany za nieco mdły. Ze względu na neutralny smak jest szczególnie polecany jako pierwszy miód dla dziecka.
  •         Miód ze spadzi iglastej – jeden z niewielu miodów spadziowych, który smakuje dzieciom. Jego smak jest dość intensywny, ale bardzo słodki.
  •         Miódmalinowy – lekko kwaskowaty, ale delikatny.
  •         Miód lipowy i rzepakowy – mają ostrzejszy smak z nutką goryczy, lecz przyjemny, jasny kolor.

 Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i może polubić inny smak miodu. Jeśli maluch nie chce go jeść, można spróbować mieszać miody z odrobiną naturalnych syropów np. z owoców malin.

Dlaczego warto jeść miód?

Miód to nie tylko doskonały dodatek do ciast, deserów i herbaty. Jest on uważany za substancję o właściwościach leczniczych, którą stosuje się od tysięcy lat w medycynie naturalnej. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, dzięki czemu leczy infekcje np. gardła. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu. Stosowany zewnętrznie może łagodzić podrażnienia skóry, nawilżać i odżywiać ją.


Specjaliści z firmy produkującej naturalne miody OMEGA wspominają, że miód można zacząć podawać już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Należy robić to jednak w bardzo małych ilościach, gdyż pyłek może uczulać. W przypadku przedszkolaków zalecane jest podawanie 1-2 łyżeczek miodu dziennie, jako zamiennika cukru. Nie dodaje się go jednak do gorących napojów, a lekko przestudzonych – gotowych do picia. W temperaturze powyżej 40 stopni może tracić swoje cenne właściwości.