Opieka nad osobami starszymi to ogromne wyzwanie. Kiedy rodzina nie jest w stanie zająć się bliskim, w grę wchodzą tylko dwa rozwiązania: dom spokojnej starości lub domowa opiekunka. Druga opcja jest wygodne i bezpieczna dla seniora, jednak wymaga znalezienia odpowiedniej osoby. Po czym możesz rozpoznać dobrego opiekuna i jakie umiejętności powinien posiadać, aby właściwie zająć się Twoim bliskim?

Jakie cechy charakteru są ważne?

W każdej pracy ważne są określone cechy charakteru, jednak w przypadku opieki nad osobami starszymi są one stawiane na równi z dodatkowymi umiejętnościami i kwalifikacjami. Seniorzy nie zawsze są osobami łatwymi w zrozumieniu, bardzo często bywają problematyczni. Dobry opiekun nie tylko jest wyrozumiały i empatyczny, ale ma też na tyle silny charaktery, aby odpowiednio reagować, gdy osoba starsza stwarza dla siebie zagrożenie. Ważne jest, aby potrafił powiedzieć „nie”, w obliczu niebezpieczeństwa, nie dając sobie wejść na głowę. Niestety, na nic zda się twardy charakter bez drugiego, łagodnego oblicza. Seniorzy prócz opieki w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują też towarzystwa i wsparcia psychicznego, które da im poczucie, że nie są sami i zawsze mogą liczyć na swojego opiekuna. Opiekunowie powinni zatem wykazać się również kreatywnością w zakresie wspólnego spędzania czasu na czynnościach, które senior lubi i sprawią mu przyjemność np. robótki ręczne lub spacery, które są szczególnie ważne w przypadku osób na wózkach inwalidzkich, które rzadko mają okazję bywać na łonie natury.  

Jakich umiejętności potrzeba?

Opieka nad osobami starszymi to zadanie przede wszystkim niezwykle odpowiedzialne, dlatego oprócz charakteru ważne są odpowiednie kwalifikacje. Zakres obowiązków zależy od stanu seniora. W przypadku osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, opiekun powinien mieć wystarczająco dużo siły, aby pomagać w codziennych czynnościach np. przedostania się do toalety lub posadzenia wózku inwalidzkim. Przyda się również wiedza z zakresu podawania leków i wykonywania drobnych zabiegów pielęgniarskich, a także pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia i życia. W szczególności u seniorów borykających się z niebezpiecznymi chorobami krążenia. Do zadań opiekuna należy również przygotowywanie i podawanie posiłków.

Firma czy osoba prywatna?

Osoba decydująca się na wynajęcie opiekuna dla swojego bliskiego stanie przed wyborem, czy lepiej zdecydować się na osobę prywatną, czy może profesjonalną firmę. I choć wśród osób nieposiadających własnej działalności można znaleźć dobrych opiekunów, czasami trafia się również na tych niekompetentnych. Specjaliści z Agencji Usług Opiekuńczo-Pielęgniarskich w Złotowie podkreślają, że najważniejsza jest selekcja. Opiekunowie zatrudniani przez agencję są sprawdzani nie tylko pod kątem umiejętności, ale też cech charakteru i radzenia sobie w trudnych oraz stresujących sytuacjach. Firmy zatrudniające opiekunów bardzo często organizują też dla nich dodatkowe kursy podnoszące kwalifikacje.