Bursztyn to jeden z najciekawiej prezentujących się kamieni naturalnych w jubilerstwie. Z bursztynu wyrabia się naszyjniki, pierścionki czy kolczyki. Kamień ten idealnie komponuje się np. ze złotem i srebrem. Jednak oprócz walorów estetycznych bursztyn ma także właściwości lecznicze. Wspomaga leczenie astmy, reumatyzmu, a także przyspiesza gojenie ran i obniża ciśnienie. Z tego względu wskazane jest noszenie biżuterii z bursztynu na co dzień.

Dekoracyjne właściwości bursztynu

Bursztyn, który nazywany jest również jantarem, to skamieniała żywica iglastych drzew. Kamień ten zawiera rozmaite mikroelementy. Do nich zaliczamy np. krzem, magnez, wapń, żelazo i potas. Ponadto w jantarze są związki organiczne połączone z jodem, kwasy żywiczne oraz substancje lotne. W Polsce cieszy się on ogromną popularnością, ponieważ na plażach znajdujących się przy Morzu Bałtyckim jest go bardzo dużo. W większości przypadków bursztyny mają kolor brunatny i żółty, aczkolwiek w jubilerstwie wykorzystuje się też jantary w innej kolorystyce, w tym białe bursztyny. Jantary znajdziemy także w barwie czerwonobrązowej, zielonej czy niebieskiej. Oprócz innego wyglądu poszczególne kamienie mogą różnić się smakiem. Biały bursztyn jest kwaskowaty, a żółty mdły. Niekiedy w bursztynach możemy znaleźć owady, które przykleiły się do żywicy, a potem razem z nią stały się kamieniem. Takie jantary są niezwykle cenne w jubilerstwie. Firma Szarpaul ze Szczecina oferuje między innymi bransoletki i korale z bursztynu, a także srebrne pierścionki, zawieszki i kolczyki zawierające bursztyn.

Jakie są lecznicze właściwości bursztynu?

Jednak kamień ten ceniony jest nie tylko ze względu na swoje ciekawe walory estetyczne. Bursztyn wyróżnia się także właściwościami leczniczymi. Niegdyś stosowaną praktyką było kładzenie sproszkowanego jantaru pod pościel, ponieważ ten miał zwalczać bezsenność. Oprócz tego bursztyn był składnikiem rozmaitych mikstur, które stosowano w celu przyspieszania gojenia ran. Takie mikstury miały też koić nerwy. Wielu uważa, że ten kamień naturalny to dobry lek na reumatyzm oraz astmę. Jantar emituje jony ujemne, co oznacza, że jest naturalnym jonizatorem powietrza. Dzięki temu biżuteria z bursztynu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego różnego rodzaju korale, czy też naszyjniki i inne wyroby jubilerskie zawierające ten kamień warto nosić na co dzień.

Noszenie biżuterii z jantaru zmniejsza bóle głowy, co spowodowane jest wytwarzaniem przez niego jonów ujemnych. Takie jony neutralizują niekorzystne działania jonów dodatnich, które pochodzą np. fal elektromagnetycznych. Aby ograniczyć działanie jonów dodatnich, dobrym pomysłem jest położenie bursztynu blisko urządzeń, które je emitują. Chodzi tu między innymi o telewizory i kuchenki mikrofalowe. Warto jednak dodać, że największe korzyści zdrowotne daje surowy bursztyn, który nie został oszlifowany.