Mleczko pszczele zyskało w ostatnich latach duże uznanie wśród osób, które cenią sobie zdrowy styl życia i naturalne sposoby dbania o zdrowie. Zawiera cenne składniki odżywcze takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, białko i lipidy. Produkowane jest przez pszczoły robotnice. Jest ono pożywieniem dla larw pszczół oraz królowej, która dzięki temu żyje znacznie dłużej niż pozostałe pszczoły.

Co to jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele to wydzielina gruczołów gardzielowych pszczół, którą wydzielają pszczoły robotnice w czasie karmienia. Rozwój tych gruczołów jest w znacznym stopniu zależny od spożywanego pyłku kwiatowego. Pszczoły karmią mleczkiem larwy w początkowym okresie ich życia, natomiast larwa królowej karmiona jest mleczkiem podczas całego cyklu rozwoju, a następnie przez całe życie. Taka dieta powoduje, że może ona składać 2500 jaj na dobę, a długość jej życia sięga nawet kilku lat. Warto zaznaczyć, że długość życia pszczół robotnic to kilka tygodni lub kilka miesięcy. Zdarza się, że mleczkiem pszczelim odżywiane są trutnie, aby mogły zachować aktywność płciową. 

Mleczko pszczele ma zagęszczoną konsystencję i kolor zazwyczaj jasnokremowy. Jego smak jest delikatnie gorzki, kwaskowaty, a nawet cierpki. W składzie mleczka pszczelego istnieją drobne różnice, które są zależne od tego, jakie larwy są nim karmione oraz od tego, jaki pyłek spożywają pszczoły.

Właściwości mleczka pszczelego

Jak można zaobserwować na przykładzie pszczół, bogactwo składników zawartych w mleczku gwarantuje długowieczność. Nic więc dziwnego, że produkt ten zaczął wzbogacać dietę człowieka. Eksperci ze sklepu pszczelarskiego Nektar zapewniają, że mleczko świetnie wspomaga również ludzki organizm, dlatego jego popularność stale rośnie. Suplement zawiera witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzą napięcie nerwowe, wpływają na dobry nastrój oraz wzmacniają sprawność intelektualną. Ponadto znajdziemy w mleczku pszczelim minerały i liczne składniki aktywne. Ma ono działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, a do tego stanowi świetną ochronę dla organizmu, co pozwala na stosowanie go w przypadku wielu przypadłości.

Dla kogo wskazane jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele wskazane jest na wiele niedyspozycji i dolegliwości. Badania wykazały, że produkt wzmacnia organizm, zatem polecany jest w przypadku zmęczenia i osłabienia. Wspomaga naszą odporność, dlatego warto sięgać po nie w okresie jesienno-zimowym. Ale to nie koniec zbawiennego wpływu mleczka pszczelego. Dodatkowo obniża ono poziom cholesterolu we krwi, poprawia pamięć i koncentrację. Wskazane jest także przy leczeniu chorób układu oddechowego oraz chorób kardiologicznych, gdyż jego stosowanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto łagodzi objawy menopauzy, wspomaga leczenie cukrzycy, pomaga w przypadku łysienia. Suplement jest polecany kobietom, które planują ciążę. Łagodzi stres i bezsenność.