Medycyna estetyczna i kosmetyka proponują szereg zabiegów na twarz, które nie tylko niwelują wszelkie problemy skórne, ale też poprawiają jej kondycję. Z usług kosmetycznych powinny skorzystać zarówno osoby młode z trądzikiem, jak i posiadacze dojrzałej skóry. Toksyna botulinowa (botoks), kwas hialuronowy, lifting czy peelingi to tylko najpopularniejsze z nich. Oto zestawienie najskuteczniejszych wraz ze szczegółowymi opisami.

Jakie są zabiegi na twarz?

Oczyszczanie skóry, czyli peelingi

Do podstawowych zabiegów na twarz zaliczają się różnego rodzaju peelingi. Peeling chemiczny może być stosowany jako alternatywa dla ostrzykiwania i wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa. Wszystko zależy jednak od stężenia użytego kwasu. 

Peeling kawitacyjny, czyli kawitacja, przepisana przez lekarza lub dermatologa, pozwala na oczyszczenie skóry dzięki ultradźwiękom i technice zmiany cieczy w gaz. Chociaż wnika w najgłębsze warstwy skóry, działa delikatnie i nie podrażnia jej. Polecany jest przy każdym rodzaju cery, niezależnie od wieku.

Terapia depigmentacyjna

Zabiegi kosmetyczne to również zabiegi na przebarwienia, które ujednolicają koloryt skóry. Do najpopularniejszych kuracji zalicza się dwuetapowa sesja. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry, aplikowane są substancje w postaci mieszanki, składającej się na maskę. Zawiera m.in. kwasy: azelainowy, kojowy i fitowy oraz witaminę C. Jej działanie wzmocni stosowany codziennie w ramach domowej pielęgnacji specjalny krem. 

Dodatkowo można używać nawilżającego serum. Po zdjęciu maseczki po min. 5 godzinach skóra może być różowa i łuszcząca się, co jest naturalną reakcją. Pełne rezultaty i wyrównanie kolorytu osiąga się po miesięcznej terapii. Przeciwwskazaniem do jej wykonania jest ciąża, infekcje, stany zapalne skóry oraz uczulenia.

Nici liftingujące

Do zabiegów odmładzających na twarz, które wykonują zarówno lekarze medycyny estetycznej, jak i uprawnione do tego kosmetyczki, zaliczają się nici liftingujące. Tego rodzaju lifting składa się z kwasu polimlekowego i glikolowego i jest całkowicie bezinwazyjny. Skóra nie jest w żaden sposób naruszana, nacinana czy napinana. Specjalne włókna wchłaniają w skórę samoistnie przez maksymalnie 18 miesięcy. Aplikowane są przy miejscowym znieczuleniu. 

Cena serii zabiegowej wynosi min. 1000 zł za jedną sesję. Wszystko zależy od miejsca, typu i ilości użytych nici. Ich zastosowanie wpływa na kondycję skóry. Tzw. mikro stożki, które naturalnie zostają obrośnięte tkanką, odpowiadają za napięcie i modelowanie skóry. Mogą być wykorzystane do poprawy owalu twarzy czy łuków brwiowych, a także podniesienie czoła czy policzków.

Oxybrazja i infuzja tlenowa

Do skutecznych zabiegów kosmetycznych na twarz należy oxybrazja. To mikrodermabrazja wodno-tlenowa, która przypomina peeling mechaniczny. W trakcie zabiegu w gabinecie kosmetycznym złuszcza się naskórek za pomocą kropli soli fizjologicznej. Ich rozproszony strumień jest nakładany pod ciśnieniem dzięki odpowiedniemu aplikatorowi. 

Sesja zabiegowa jest wskazana dla osób o każdym rodzaju cery, od naczynkowej po wrażliwą. Wpływa na odnowę naskórka i powstanie kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność skóry. Skórze przywrócona jest elastyczność, a zmarszczki zostają spłycone. Zabieg kosmetyczny jest także zalecany w przypadku cery łojotokowej, zaskórników i trądziku. Wzmacnia poza tym naczynka dzięki zastosowaniu zimna. Chłód sprawia, że jest całkowicie bezbolesny.

Często kurację łączy się z infuzją tlenową. Polega na wprowadzeniu w skórę mieszanki witamin i kwasu hialuronowego pod ciśnieniem. Dzięki temu preparat z substancjami odżywczymi wnika głęboko w skórę. W efekcie skóra odzyskuje młody, promienny wygląd. Może być przeprowadzana na twarzy, ale też szyi. Decydując się na sesję zabiegową, warto skorzystać z pomocy lekarza lub kosmetologa. Specjalista pomoże w dobraniu terapii odpowiedniej do naszej cery i potrzeb skóry.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dbać o skórę twarzy? Przeczytaj ten artykuł.

Sprawdź, czy popełniasz któryś z najczęstszych błędów podczas pielęgnacji skóry twarzy.