O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Dlatego też warto regularnie odwiedzać z dzieckiem dentystę. Stomatolog dziecięcy pokaże, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej, skontroluje stan uzębienia oraz przeprowadzi odpowiednie zabiegi. Kiedy zatem powinno się wybrać na pierwszą wizytę do dentysty? Jakie zabiegi składają się na dziecięcą stomatologię? Sprawdzamy!

Pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego

Na pierwszą wizytę  w gabinecie stomatologicznym z dzieckiem najlepiej się wybrać, kiedy zaczną się wyrzynać pierwsze ząbki. Zaleca się jednak, by  zdecydować się na to po ukończeniu 6. miesiąca życia. Wtedy najczęściej pojawia się pierwszy ząb. Podczas pierwszej wizyty adaptacyjnej mały pacjent zapoznaje się z wyposażeniem gabinetu przez zabawę. W jej trakcie stomatolog dziecięcy za pomocą lusterka przeprowadza kontrolę stanu uzębienia oraz pokazuje właściwą metodę higieny jamy ustnej. Cała wizyta trwa ok. 15 minut i powinna być wcześniej umówiona. Po wszystkim ustalany jest plan leczenia, który rozpoczyna się wraz z kolejnym spotkaniem. Na pierwszej wizycie ustala się środki do czyszczenia zębów, częstotliwość mycia oraz najlepszą technikę szczotkowania. Omawia się także dietę dziecka oraz jej wpływ na stan uzębienia. Pierwsza wizyta u dentysty to także dobra okazja, by dowiedzieć się, kiedy i w jakiej kolejności pojawią się następne mleczaki.

Leczenie zębów u stomatologa dziecięcego

Zęby dziecka, otaczające je tkanki i narządy w jamie ustnej posiadają inną strukturę niż u dorosłych. Leczenie zębów przez dentystę dziecięcego wiąże się z szeregiem usług, które obejmuje zarówno leczenie profilaktyczne, jak i chirurgiczne. Pedodoncja zajmuje się:

  • Ząbkowaniem oraz jego ewentualnymi nieprawidłowościami,

  • Wypełnieniami: w obrębie mlecznych zębów,

  • Leczeniem: mleczaków oraz uzębienia stałego, niedojrzałego,

  • Lakowaniem: przedtrzonowców i trzonowców.

  • Podcinaniem: języka i wędzidełek warg,

  • Leczeniem kanałowym i chorób błony śluzowej,

  • Zapobieganiem powstawaniu próchnicy, schorzeń i wad zgryzu,

  • Usuwaniem zagłębionych zębów mlecznych.

Stomatolog dla dzieci wykonuje także fluoryzację, która wzmacnia zęby. Powierzchnie zębów są pędzlowane środkiem na bazie związków fluoru lub podawane w formie smakowej pianki zawierającej fluor na łyżce. Zabieg wykonuje się w kilku seriach. Uzupełnieniem kuracji są pasty, żele, płyny i płukanki z fluorem do użytku domowego. Równie popularnym zabiegiem wykonywanym u dzieci jest lakowanie zębów. Szczególnie dzieci w wieku 6-12 lat są narażone na powstawanie próchnicy, obejmującej zwykle pierwsze zęby trzonowe (tzw. „szóstki”). Stosuje się je na głębokie szczeliny i bruzdy, na które nie działa zwykła fluoryzacja. Lak szczelinowy wypełnia je i chroni przed przedostawaniem się bakterii. Lak może zawierać jony fluorkowe, które są stopniowo uwalniane, a efekty utrzymują się dłużej.

Stomatologia dziecięca zajmuje się nie tylko standardowym leczeniem, ale również przypadkami stanów pourazowych np. poprzez odbudowę koron zębów. Większość profesjonalnych gabinetów stomatologicznych stosuje komputerowe znieczulenia, przez co mali pacjenci mogą uniknąć bólu. Często łączone jest z gazem rozweselającym. Znieczulenie ogólne używane jest za to tylko w nielicznych przypadkach. Dzieci w czasie zabiegu mogą oglądać bajki lub słuchać muzyki, a po wszystkim są wynagradzane np. naklejkami dzielnego pacjenta. Dzięki temu każda kolejna wizyta u dentysty będzie się kojarzyć z zabawą, a nie z bólem.