Nowoczesne metody terapii znajdują również swoje zastosowanie w dziedzinie stomatologii. Mowa o wykorzystaniu laserów – diodowego oraz biostymulacyjnego. Dzięki nim przeprowadzane zabiegi mogą przebiegać o wiele skuteczniej i bezboleśnie. Ich zastosowanie jest szczególnie cenione w chirurgii, endodoncji oraz stomatologii estetycznej. Metoda laseroterapii jest całkowicie bezpieczna dla pacjentów.

Rodzaje laserów stomatologicznych

Coraz częściej w najnowocześniejszych gabinetach stomatologicznych podczas różnego rodzaju zabiegów stosuje się laseroterapię. Oddziałująca na konkretne miejsce w jamie ustnej wiązka światła podczerwonego pomaga usunąć chore tkanki poprzez ich odparowanie. Najczęściej stosuje się lasery diodowe, które charakteryzuje długość fali o wartości 980 nm i mocy promieniowania w zakresie 0,1-20 W. Doprowadza się je do leczonego miejsca za pomocą specjalnej końcówki wykonanej z włókna szklanego. Takie metody leczenia są stosowane między innymi w gabinecie stomatologicznym Dental Med w Wodzisławiu Śląskim. Drugi popularny rodzaj urządzenia, który stosuje się nie tylko w terapii dentystycznej, ale także w ogólnie szeroko pojętej medycynie to laser biostymulacyjny. Długość jego fal jest zdecydowanie większa i sięga nawet 1100 nm, a moc 50 mW, stąd też umożliwia przeniknięcie przez tkanki na głębokość 6 cm. W związku z tym działa na nie stymulująca i pobudza je do regeneracji.

Schorzenia poddawane laseroterapii

Warto zaznaczyć, że zastosowanie wiązki światła podczerwonego w leczeniu uzębienia oraz tkanek miękkich jamy ustnej jest całkowicie bezpieczne dla pacjentów, a ponadto bezbolesne. Co więcej, na przykład laser biostymulacyjny przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegach chirurgii stomatologicznej jak na przykład usunięciu zatrzymanych ósemek. Pomaga również zatrzymywać krwawienie, a także wpływa pozytywnie na zmiany chorobowe, gdyż działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Powoduje zwiększenie produkcji przeciwciał, co przekłada się na aktywizację systemu immunologicznego.

Jeszcze szerszym zastosowaniem cieszy się laser diodowy. Przede wszystkim bakteriobójcze właściwości emitowanego światła służą do dezynfekcji kanałów korzeni w leczeniu endodontycznym, jak również oczyszczania kieszonek przyzębnych w przypadku terapii związanej z paradontozą. Jego działanie pacjenci szczególnie doceniają w przypadku zabiegów wybielania zębów, gdyż efekty są zauważalne już po jednej wizycie. Laser tego typu sprawdza się w eliminowaniu nadwrażliwości zębów oraz chirurgii, zastępując użycie skalpela.