Łóżka rehabilitacyjne stosuje się nie tylko w ośrodkach fizjoterapii i szpitalach. W przypadku osób niepełnosprawnych powszechne jest również wykorzystywanie ich w domach – do codziennych czynności. Są szczególnie przydatne w przypadku osób o dużym stopniu niepełnosprawności oraz całkowicie sparaliżowanych. Jakie korzyści daje tego typu wyposażenie i czy warto w nie zainwestować?

Kiedy kupić łóżko rehabilitacyjne?

Istnieją dwa podstawowe wyznaczniki. Pierwszym z nich jest komfort osoby niepełnosprawnej. Jeśli nasz bliski nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i zmieniać pozycji, będzie mu niewygodnie na klasycznych łóżkach. Drugi wyznacznik to ułatwienie dla osób pielęgnujących. Łóżka rehabilitacyjne można układać w sposób, który pozwoli na  wykonywanie podstawowych czynności, przykładowo

siadanie podczas pory posiłku lub zmianę pozycji, by uniknąć odleżyn. Pomocny jest również materac przeciwodleżynowy.

 

Zakup łóżka jest skierowany do osób, który pozwala na to budżet. Trzeba liczyć się z tym, że cena używanego może wynosić między 1000 a 2000 PLN. Nowe będzie kilkukrotnie droższe! Alternatywą jest wynajem sprzętu medycznego. Miesięczny koszt udostępnienia łóżka rehabilitacyjnego przez radomską firmę Medisal to koszt zaledwie 130 PLN na miesiąc.

Zalety łóżka rehabilitacyjnego

Wielotygodniowe (nie mówiąc już o wieloletnim) przebywanie w łóżku to katorga. Możemy być na nie skazani nie tylko w przypadku paraliżu, czy trwałego uszkodzenia układu ruchu, ale również w sytuacjach tymczasowych i nagłych – na przykład z powodu licznych złamań po wypadku. Chory nie ma możliwości poruszania się i samodzielnej zmiany pozycji, dlatego jego ciało jest narażone na pojawianie się odleżyn. Cierpi również układ krążenia!

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może przyczyniać się do powstawania groźnych zakrzepów.

 

Łóżko rehabilitacyjne posiada:

  •     kilka funkcji regulacji – wysokości, ułożenia pleców, ud, podudzi;
  •     wygodne guziki lub pilot ułatwiający sterowanie;
  •     kółka ułatwiające przemieszanie łóżka;
  •     doskonałe narzędzie w procesie rehabilitacji (pod okiem fizjoterapeuty, pielęgniarki lub członka rodziny);
  •     niewielka masa przy jednocześnie dużej stabilności.

Zalety łóżka są ściśle powiązane z jego modelem. Im bardziej zaawansowane technologie będą zastosowane, tym więcej korzyści przyniesie. Należy pamiętać, żeby nie zwracać uwagi tylko na cenę i funkcje, ale też stan łóżka – szczególnie jeśli decydujemy się na kupno modelu używanego. Nawet najbardziej zaawansowany model nie będzie użyteczny, jeśli okaże się w jakiś sposób uszkodzony.