Do najczęstszych chorób spojówek zalicza się ich zapalenie. Światłowstręt, świąt czy pieczenie to tylko niektóre z objawów. Ze względu na przyczyny występuje w różnych postaciach. Czym się zatem objawia u dorosłych i dzieci? Jak powinno przebiegać prawidłowe leczenie? Czy wystarczą tylko krople do oczu bez konserwantów, by nie wywołać reakcji alergicznej?

Przyczyny i rodzaje zapalenia spojówek

Zapalenie oczu może mieć różne przyczyny. W związku z tym wydziela się następujące rodzaje:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek. Objawia się ropną, bądź surowiczo-ropną wydzieliną, obrzękiem i przekrwieniem oczu.

  • Wirusowe zapalenie spojówek. Towarzyszy mu obrzęk, surowiczy wyciek, świąd oraz uczucie występowania ciała obcego.

  • Alergiczne zapalenie spojówek. Łączy się z siennym katarem i alergią na pyłki. Oczy swędzą, są przekrwione, łzawią, a powieki są obrzęknięte.

Zapalenie w obrębie oczu powoduje często zespół suchego oka oraz grzybica.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia oka dzielą się na podmiotowe i przedmiotowe. W skład podmiotowych wchodzą: swędzenie, pieczenie oraz światłowstręt. Do przedmiotowych symptomów natomiast należą: obrzęk, zaczerwienienie, przekrwienie oraz wydzielina. Może być przezroczysta lub biała. Często na rzęsach pojawiają się łuski. Z kolei współtowarzyszące zapalenie brzegów powiek może być przednie lub tylne, gronkowcowe, łojotokowe lub związane z wydzieliną. Objawy pojawiają się z początku w jednym oku. W przypadku zapalenia wywołanego bakteriami często przechodzą na drugie. U osób obserwuje się sklejenie powiek zwłaszcza rano.

Zapalenie oka u dzieci 

Przyczyną zapalenia spojówek u dzieci są na ogół wirusy, bakterie oraz zanieczyszczone powietrze. Do powstania zapalenia oka u dzieci może także dojść w wyniku kontaktu z kurzem, pleśnią, ciałem obcym czy silnym światłem lub wiatrem. Wrażliwe oczy dziecka mogą podrażnić niektóre substancje np. konserwanty znajdujące się w niektórych kroplach. Jeśli dziecko pociera oczy, narzeka, że swędzą i pieką, to znak, aby udać się do apteki, pediatry lub okulisty.

Metody leczenia

Zapalenie oczu zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. Objawy samoistnie ustępują. Wymagane jest jedynie stosowanie kropli na zapalenie spojówek. Można także używać soli fizjologicznej do przemywania oczu. Zdecydowanie należy unikać aplikowania okładów z rumianku czy herbaty. Mogą prowadzić do powstania podrażnień i uczuleń. Pieczenie oraz swędzenie towarzyszące zespołowi suchego oka ustąpią po aplikacji kropli o właściwościach nawilżających do kupienia bez recepty w aptekach. Stan zapalny, zaczerwienienie i obrzęki złagodzą preparaty z tetryzoliną. Nie zaleca się ich długotrwałego stosowania. Mogą przyczynić się do podrażnienia oczu.

Jeśli objawy będą się utrzymywać, wymagana będzie wizyta u okulisty. Lekarz po zbadaniu stanu oczu przez biomikroskop przepisze antybiotyki w formie kropli bądź maści. Ustali także właściwą dawkę oraz czas używania preparatu. Jeśli przyczyną podrażnień jest alergia, wskazane są leki przeciwhistaminowe. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek komplikacji, konieczna będzie wizyta u specjalisty np. alergologa.

Warto chronić oczy i stosować zwykłe krople na co dzień. W miarę możliwości można ograniczyć przemęczanie oczu. Suplementy, tabletki oraz odpowiednia dieta z pewnością wzmocnią wzrok. Regularne wizyty u okulisty także powinny pomóc.