Utrata sprawności ruchowej w wyniku złamania lub choroby wcale nie musi oznaczać wykluczenia ze społeczeństwa czy całkowitej niepełnosprawności. W jej odzyskaniu lub poprawie pomoże wdrożenie rehabilitacji. Jej czas trwania zależy od stopnia niepełnosprawności i stanu pacjenta. Kto ją wykonuje, jak się na nią zapisać i ile trwa cała seria zabiegowa?

Kiedy powinno się skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitację przeprowadza się najczęściej w wyniku operacji lub złamania. Jej realizacja jest wymagana po zdjęciu gipsu, aby przywrócić sprawność ruchową kości. Oprócz prawidłowego zrostu kości i tkanek potrzebna jest wówczas seria masaży, ćwiczeń i zabiegów lekarskich. Zajęcia pozwolą również na przywrócenie czucia w palcach czy pozbycie się uczucia zimna. W ten sposób uniknie się zaniku zdolności do chwytania przedmiotów. Niepodjęcie leczenia w tym zakresie może skutkować trwałą niepełnosprawnością. Z opcji mogą również skorzystać osoby po zawale serca lub udarze mózgu. Z kolei przeprowadzana w warunkach domowych  rewalidacja rekomendowana jest osobom, które są objęte tzw. niepełnosprawnością motoryczną lub zespołem apalitycznym (stanem wegetatywnym). Wtedy przeprowadza się leczenie w ramach paliatywnej terapii. Jednak o obowiązku przejścia przez rehabilitację decyduje w pierwszej kolejności lekarz.

Kto przeprowadza rehabilitację i jak się na nią zapisać?

Rehabilitację mogą przeprowadzać: fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, psycholodzy, logopedzi, pielęgniarki i muzykoterapeuci. Po otrzymaniu skierowania na leczenie np. przez ortopedę konieczne jest zapisanie się na zabiegi. Terminy zależą od takich czynników jak m.in. rodzaj zabiegu, wyposażenie i sprzęt pracowni rehabilitacyjnej, liczba zatrudnionych specjalistów czy pora roku. Najdłużej czeka się na realizację zabiegu fizjoterapeutycznego. Dobrą opcją jest skorzystanie z turnusów rehabilitacyjnych. Mogą być szkoleniowe, rekreacyjno-sportowe, usprawniająco-rekreacyjne, sportowe czy psychoterapeutyczne.

Aktywna rehabilitacja jest połączona z odpoczynkiem. W ten sposób uczestnicy nie tylko poprawiają sprawność psychofizyczną, ale też rozwijają społeczne umiejętności i zainteresowania. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych finansuje raz w roku udział np. w turnusach rehabilitacyjnych nad morzem. Uprawnione są osoby niepełnosprawne dorosłe i dzieci. Istnieje możliwość dofinansowania udziału w wyjeździe rehabilitacyjnym. Do jego przebycia upoważnia skierowanie od lekarza. Dodatkowo osoba niepełnosprawna może zabrać ze sobą opiekuna.

Jak często można się zapisywać na zabiegi rehabilitacyjne? Ile trwa rehabilitacja?

Na zabiegi rehabilitacyjne lub fizjoterapeutyczne skierowanie wystawia lekarz, specjalista oraz pracownik poradni rehabilitacji medycznej lub ortopedii, jak również wad postawy. Warunkiem jest objęcie pacjenta ubezpieczeniem zdrowotnym. Maksymalna liczba zabiegów, jaką finansuje NFZ to 5 dziennie w cyklu terapeutycznym trwającym 10 dni. Niektóre sytuacje pozwalają na skierowanie na 2 cykle. Chociaż nie istnieją limity, skierowanie do lekarza rehabilitanta traci ważność po roku.

Czas trwania rehabilitacji zależy od jej przebiegu i warunków. W przypadku domowej trwa ok. 80 dni i obejmuje maks. 5 zabiegów na dzień. Istnieje możliwość przedłużenia sesji. Wymaga to uzyskania zgody dyrektora danego oddziału wojewódzkiego NFZ. Należy jednak pamiętać, że świadczeń w warunkach domowych nie można łączyć z wykonywanymi w zakresie domowego hospicjum.