Kurkumę, nazywaną również indyjskim złotem lub szafranem z powodu charakterystycznego koloru, uprawia się nie tylko na Bliskim Wschodzie. Roślina z grupy imbirowatych ma szerokie zastosowanie. Używana jest jako przyprawa w kuchni orientalnej, barwnik w np. przemyśle spożywczym czy jako pomoc w leczeniu wielu dolegliwości i chorób. Jak się ją wobec tego stosuje?

Do leczenia. Zastosowanie kurkumy w medycynie

Do głównych właściwości kurkumy zalicza się działanie lecznicze. Dzięki zawarciu kurkuminy działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, antyrodnikowo i antynowotworowo. Wspomaga profilatykę i leczenie raka płuc, skóry, jamy ustnej, żołądka, wątroby, trzustki, przełyku czy jelita cienkiego. Zapobiega rozwojowi nowotworów wątroby, szyi, okrężnicy, gruczołu piersiowego czy organów płciowych. Hamuje rozwój infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Leczy zapalenia stawów, skóry czy miażdżycę. Najnowsze badania wykazują, że ma większe właściwości przeciwzapalne od aspiryny czy ibuprofenu. Można ją dostać jako suplement diety np. w kapsułkach w dobrej aptece. Zalecane jest spożycie 2 kapsułek dziennie. Do przeciwwskazań do stosowania kurkumy zalicza się ciąża i karmienie piersią czy problemy z drogami żółciowymi.

Co ciekawe, najnowsze badania potwierdzają pozytywny efekt kurkuminy na oczy. Być może w przyszłości stanie się składnikiem leków na zapalenie spojówek, jaskrę czy zespół suchego oka. Testy na zwierzętach ujawniają za to jej regulujące poziom cukru i przyspieszające gojenie się stanów zapalnych i ran właściwości. Dodatkowo rekomenduje się ją jako pomoc w leczeniu depresji czy zaburzeń osobowości.

W gastronomii. Jak stosować kurkumę w kuchni?

Z powodu indyjskiego pochodzenia, roślina ta w różnorakiej formie jest używana w gastronomii. Doprawia się nią curry, musztardę, sosy oraz dania, zupy i ryż. Dodaje się ją do rosołu, drobiu, owoców morza i ryb. Jest również składnikiem marynat. Stosuje się ją jako środek zastępczy droższego szafranu. W przemyśle spożywczym znana jest jako barwnik o nazwie E100 np. do farbowania jaj. Wystarczy tylko jej kilka łyżeczek, by zmienić smak mięsa, makaronu lub zup.

Dołączenie produktu do codziennej diety dobrze jest skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Wiąże się to z silnymi właściwościami kurkumy zbliżonymi do działania środków farmakologicznych. Zalecana i bezpieczna dla zdrowia dawka to ok. ¼ łyżeczki w formie proszku. Jako korzeń najlepiej trzymać ją w lodówce. Przepisy z kurkumą zawierają takie porady jak zaparzanie jej po pokrojeniu na plasterki i picie jak herbatę. Startą na tarce i wyciśniętą można wykorzystać jako sok. Nadaje się jako dodatek do koktajli, jogurtów czy potraw np. do brązowego ryżu, owsianki lub kurczaka.

W kosmetyce. Korzyści dla skóry

Kurkuma jako barwnik używana jest we współczesnej kosmetyce jako składnik artykułów kosmetycznych. Otrzymane z niej olejki dodaje się do perfum. Jest barwnikiem szminek, podkładów czy preparatów np. płukanek do włosów. Popularność zawdzięcza właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Jako przeciwutleniacz wchodzi w skład kosmetyków pielęgnacyjnych. Zapobiega lub leczy stany zapalne i choroby skóry np. łuszczycę. Zapewnia również doskonałą ochronę przed promieniami UV.

Maseczkę z kurkumy o działaniu antyseptycznym można kupić w drogeriach lub wykonać samemu. Szczególnie rekomendowana jest przy cerze trądzikowej, tłustej i skłonnej do przebarwień. Wykonanie: Wymieszaj 1 łyżeczkę rośliny z miodem i maks. 2 łyżeczkami mleka. Po otrzymaniu jednolitej masy aplikuj na noc na twarz za pomocą rękawiczek. Jeśli pozostanie na skórze żółty odcień, przemyj skórę np. jogurtem. Wcześniej jednak dobrze jest się skonsultować z dermatologiem lub kosmetyczką. Szerokie zastosowanie kurkumy sprawia jednak, że może być używana w kuchni, do leczenia czy poprawy kondycji skóry.