Leczenie endodontyczne znane jest powszechnie jako leczenie kanałowe zębów. Jego wdrożenie jest nieuniknione przy zaawansowanej chorobie próchnicowej. Ta metoda leczenia zębów nie wszystkim pacjentom kojarzy się najlepiej. Jeszcze do niedawna wiązała się bowiem z bólem i długim czasem terapii. Rozwój medycyny pozwolił jednak na opracowanie skuteczniejszych technik leczenia endodontycznego. Nie bez znaczenia jest tu użycie nowoczesnych sprzętów takich jak mikroskop stomatologiczny. W jaki sposób ułatwia on pracę stomatologom?

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie z zęba tkanek, które zostały uszkodzone przez postępującą chorobę próchnicową. Z nadkażonej miazgi należy oczyścić zarówno komorę, jak i kanały zębowe. Zmieniona chorobowa miazga traci bowiem swoje właściwości regeneracyjne i wykazuje niekorzystny wpływ  na struktury, które otaczają korzeń zęba. Zignorowanie problemu prowadzi do powstania zmian okołowierzchołkowych, a rozszerzający się stan zapalny może objąć nawet strukturę kości wyrostka zębodołowego. Aby uniknąć takiej sytuacji, koniecznie jest wdrożenie leczenia endodontycznego.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Jak informuje specjalista z kliniki JB Stomatologia – głównym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest zaawansowana próchnica. Terapię tego typu stosuje się także w sytuacjach, gdy na skutek mechanicznego urazu, doszło do odsłonięcia miazgi i jej zakażenia. Czynnikiem predysponującym pacjenta do przeprowadzenia leczenia endodontycznego jest również nieudane leczenie kanałowe, które miało miejsce w przeszłości. Jakie objawy świadczą o tym, że należy jak najszybciej odwiedzić stomatologa? Są to:

  • dokuczliwy ból zęba,
  • ból zęba pojawiający się podczas gryzienia,
  • nadwrażliwość zębów,
  • zmiana koloru zęba,
  • duży ubytek próchnicowy,
  • bolesność błony śluzowej.

Wymienionych wyżej symptomów nie należy ignorować. Pacjenci, którzy zwlekają z wizytą u specjalisty nastawieni są zazwyczaj na konieczność wyrwania chorego zęba. Ekstrakcja jest jednak wyjściem ostatecznym. Stomatolog dołoży wszelkich starań, by ocalić każdy chory ząb. Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Mogą bowiem doprowadzić do rozwoju chorób układu pokarmowego.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem – dlaczego warto?

Leczenie endodontyczne prowadzone obecnie w nowoczesnych klinikach jest bezbolesne i szybkie. W wyniku zastosowania specjalistycznych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań zabieg w całości wykonywany jest nawet w czasie jednej wizyty. Nieocenionym pomocnikiem stomatologów jest mikroskop. Pozwala on nawet na 40-krotne powiększenie pola zabiegowego i jego dokładne doświetlenie. Dzięki temu specjalista może skuteczniej ocenić kształt i długość kanałów zębowych, co ma wpływ na ich precyzyjniejsze oczyszczenie. Mikroskop ułatwia też usuwanie pozostałości po ułamanych lub ukruszonych zębach, dlatego też wykorzystuje się go w leczeniu zębów po urazach mechanicznych. Sprzęt ten pozwala uniknąć błędów na każdym etapie leczenia endodontycznego – od chwili rozwiercania zębów aż po ich szczelne wypełnienie.