Profesor Grzegorz Jakiel to doświadczony specjalista położnictwa i ginekologii, perinatologii, endokrynologii ginekologicznej i androlog kliniczny. Na co dzień kieruje I Kliniką Położnictwa i Ginekologii zlokalizowaną w Szpitalu Św. Zofii w Warszawie i pełni funkcję Głównego Konsultanta ds. Ginekologii i Położnictwa w tymże szpitalu. Specjalista prowadzi także indywidualną praktykę medyczną. Pomocy szukają u niego m.in. pacjentki z endometriozą. Co to za schorzenie?

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie, które dotyka 6-15% ogólnej populacji kobiet. Definiuje się je jako występowanie błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jej naturalną lokalizacją. Ginekolodzy wyróżniają trzy podstawowe typy endometriozy – otrzewnową, jajnikową oraz głęboko naciekającą. Objawami tej choroby są:

  • przewlekłe dolegliwości bólowe w okolicy miednicy,

  • bolesne i nieregularne miesiączki,

  • bolesne stosunki seksualne,

  • dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu i stolca,

  • niepłodność,

  • biegunki, zaparcia,

  • wymioty, wzdęcia.

Endometrioza znacząco obniża jakość życia pacjentek. Niektórym z nich choroba towarzyszy od pierwszej miesiączki aż do menopauzy, a jej przyczyny wciąż pozostają dla specjalistów tajemnicą. Ginekolodzy uważają, że endometrioza ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, zaburzeniami hormonalnymi oraz czynnikami genetycznymi i środowiskowymi.

Jak leczy się endometriozę w gabinecie ginekologicznym prof. Jakiela?

Profesor Grzegorz Jakiel uchodzi za wybitnego i empatycznego specjalistę, który na pierwszym miejscu stawia dobro pacjentek. Ginekolog nie lekceważy objawów zgłaszanych przez swoje podopieczne i słynie z dokładnej i rzetelnej diagnostyki, którą prowadzi w swoich prywatnych gabinetach w Warszawie i Lublinie. Aby leczenie endometriozy przyniosło oczekiwane skutki, należy precyzyjnie określić jej typ. Robi się to przy pomocy badania przedmiotowego, rezonansu magnetycznego, USG i laparoskopii.

W Gabinecie Ginekologicznym prof. Jakiela leczenie endometriozy odbywa się zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Obejmują one zarówno terapię farmakologiczną, jak i chirurgiczne usuwanie zmian chorobowych. Pierwsza metoda ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych, które towarzyszą pacjentce, a druga – zniszczenie ognisk endometriozy i uwolnienie zrostów. Metody leczenia profesor Jakiel dobiera indywidualnie do każdej pacjentki. Specjalista aktywnie pomaga też kobietom, które pragną zajść w ciąże, co endometrioza skutecznie utrudnia.