Leczenie zachowawcze zębów to podstawowy zabieg stomatologiczny. Podczas niego usuwa się zarażone bakteriami tkanki zęba, czyli próchnicę. Usunięte tkanki odtwarza się materiałami, które pozwalają na utrzymanie zębów w dobrej kondycji oraz zachowanie ich ładnego wyglądu. Nieleczona próchnica może powodować poważne dolegliwości, w tym zakażenie kanałów zęba. Wykrycie wczesnej próchnicy pozwala na uniknięcie skomplikowanych zabiegów dentystycznych.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to proces długotrwały, który prowadzi do demineralizacji oraz rozkładu tkanek zęba. Próchnica najczęściej występuje przez zaniedbanie pacjenta, ale wpływają na nią czynniki, które muszą występować równolegle, czyli: bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są paciorkowce, a cukry stanowią podstawę ich metabolizmu. Największy wpływ na rozwój bakterii w jamie ustnej mają: glukoza, sacharoza i fruktoza. Jeśli chodzi o podatność zębów na próchnicę, to jest ona uwarunkowana genetycznie oraz zależy od warunków socjalnych. Jest to cecha indywidualna, a jej szczególne przyczyny są nieznane. Skuteczne i bezbolesne leczenie próchnicy zębów umożliwia leczenie zachowawcze zębów.

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy?

Jak informuje pani Elżbieta Cyran - dentystka z Gabinetu Stomatologicznego w Radlinie - nieleczona próchnica może prowadzić do bolesnych problemów z zębami lub nawet ich utraty, dlatego tak ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy choroby. Oprócz codziennej higieny jamy ustnej, należy pamiętać również o regularnych wizytach kontrolnych u doświadczonego stomatologa. Gabinet specjalisty powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Nawet najmniejszy ubytek zębowy wymaga konsultacji i odpowiedniego leczenia. Choroba próchnicowa rozprzestrzenia się bowiem szybko, o czym nie wie spore grono pacjentów.

Warto także korzystać z zabiegów higienizacyjnych, które znajdziemy w ofercie niemalże każdego gabinetu stomatologicznego. Mowa tutaj o skalingu i piaskowaniu zębów. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który gromadzi się wokół szyjek zębowych, a piaskowanie stanowi uzupełnienie tego zabiegu. W wyniku piaskowania zęby stają się gładsze i pozbawione powierzchniowych przebarwień. Dobrze też skorzystać z zabiegu fluoryzacji, jeśli stomatolog widzi taką potrzebę. Fluoryzacja zębów zalecana jest zwłaszcza dzieciom jako środek profilaktyczny w rozwoju próchnicy, lecz można ją wykonywać także u dorosłych. Pod kontrolą zaufanego dentysty, nasze zęby na długo cieszyć się będą zdrowiem i pięknym wyglądem.