Ortopeda to lekarz wyspecjalizowany w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń narządu ruchu – czyli układu szkieletowego, ścięgien, mięśni, więzadeł, stawów oraz nerwów. Urazy ortopedyczne to najczęściej zwichnięcia, skręcenia, złamania lub stłuczenia, które mogą przytrafić się każdemu. Co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy konieczna jest wizyta w gabinecie ortopedycznym?

Kiedy zgłosić się do ortopedy?

Zdecydowanie najczęstszą grupą pacjentów, jaka zgłasza się do gabinetu Ortopedii i Rehabilitacji – np. Lek. Med. Spec. Dariusza Rybackiego, stanowią osoby z poważnymi stanami pourazowymi, które mogą dotyczyć stawów, łękotek, nerwów, więzadeł lub chrząstek. Tego typu urazy występują w wyniku złamania, zwichnięcia lub naderwania.

Objawy, które towarzyszą stanom pourazowym i są przesłanką do wizyty u specjalisty ortopedii, to:

  • silny ból – często uniemożliwiający funkcjonowanie i samodzielne poruszanie się,

  • nadmierna wrażliwość palpacyjna,

  • ograniczona ruchomość w obrębie uszkodzonego stawu,

  • obrzęk,

  • zaczerwienienie lub zasinienie.

W przypadku złamań otwartych dodatkowo dochodzi do przerwania tkanki kostnej i zmiany jej położenia.

Diagnoza i leczenie urazów ortopedycznych

Każdy uraz ortopedyczny – niezależnie od nasilenia dolegliwości i lokalizacji – wymaga diagnostyki obrazowej, dzięki której lekarz może wykluczyć lub potwierdzić swoje przypuszczenia. W ortopedii wykonuje się m.in. badanie USG, TK, rezonans magnetyczny oraz badanie RTG.

W zależności od indywidualnego przypadku i charakteru urazu – konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego (np. maści i doustnych leków przeciwbólowych), rehabilitacji, leczenia operacyjnego lub przeprowadzenie terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)

PRP – na czym polega?

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest powszechnie wykorzystywana w ortopedii, jako skuteczny środek leczący poważne schorzenia i uszkodzenia tkanek miękkich – w tym mięśni, ścięgien lub chrząstki stawowej, złamania oraz urazy stawów.

Terapia PRP stymuluje odbudowę uszkodzonych tkanek – jednocześnie poprawiając ruchomość i funkcyjność stawów.