czas czytania: 3 min materiał partnera

Licówki, czyli sposób na hollywoodzki uśmiech

licówki

Piękne i zdrowe zęby to marzenie wielu z nas. Zwłaszcza w czasach, kiedy telewizja i Internet promują przede wszystkim dążenie do doskonałości, idealne ciała modelek, zdrowe jedzenie, aktywność fizyczną, perfekcyjne makijaże, śnieżnobiały uśmiech to jeden z tych elementów, którym zachwyca się cały świat. Skutecznym sposobem na metamorfozę uzębienia i osiągnięcie równego uśmiechu bez przebarwień jest założenie licówek, popularna metoda stosowana przez wielu celebrytów. Na czym polega? Jak przebiega ten zabieg stomatologiczny?

Maskujące nakładki

Paraliżujący strach i stres towarzyszący wizytom u dentysty to współcześnie rzadko spotykane zjawisko. Rozwój stomatologii zapewnia pacjentom dobór bezbolesnych metod, mających na celu poprawę stanu ich uzębienia. Coraz większą popularność w kontekście tej dziedziny zdobywa stomatologia estetyczna, związana przede wszystkim z uzyskaniem pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Nowoczesna technologia sprawia, że pożądany efekt można uzyskać szybko i łatwo, co dla wielu staje się największym atutem. Oprócz wybielania, stosuje się zabiegi korekcyjne. Takim rozwiązaniem jest nakładanie na zęby, cienkich płatków, zwanych licówkami. Dzięki nim możliwe jest ukrycie nieestetycznych defektów, np. ukruszonego zęba lub nierówności w naturalnym uzębieniu, czyli wstydliwej diastemy. Jak mówią specjaliści z Mag-Dent, najczęściej stosuje się je na zęby górne i dolne w tak zwanej granicy uśmiechu. Licówki powodują, że zmienia się przede wszystkim kolor i kształt zębów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów, oferowanych prze gabinety stomatologiczne są licówki porcelanowe. Dają one możliwość praktycznie idealnego dopasowania ich odcienia do naturalnego. Ten materiał jest odporny na przebarwienia pochodzące z pożywienia i napojów. Jest obojętny pod względem biologicznym dla naszego zdrowia.

Jak przebiega zabieg?

Zakładanie licówek poprzedzone musi być dopasowaniem ich kształtu do rysów twarzy pacjenta. Ważne znaczenie ma także płeć – inny układ będzie pasował kobietom, inny mężczyznom. Przed zabiegiem należy wyleczyć wszystkie zęby i usunąć kamień nazębny. Dla uzyskania lepszego efektu, czasami stosuje się także wybielanie. Niektóre metody wymagają zeszlifowania wierzchniej warstwy szkliwa, czasami wystarczy tylko jego zmatowienie. Jak mówią eksperci z Mag-Dent, cały proces zakładania licówek to 2-3 wizyty w gabinecie stomatologicznym. We wstępnym etapie pobierany jest odcisk, który wizualizuje pacjentowi wygląd nowego uzębienia. Tymczasową makietę nosi się przez kilka dni, prze co można lepiej ocenić, czy przeprowadzona metamorfoza jest odpowiednia. Jeśli pojawi się taka konieczność, stomatolog wykonuje poprawki i wysyła odlewy do laboratorium, w którym tworzone są indywidualnie dobrane licówki. W tym czasie pacjentowi zabezpiecza się oszlifowane zęby licówkami tymczasowymi. Końcowy etap to scementowanie nakładek z zębami, czyli utwardzenie przy użyciu specjalnej lampy.