NPR czyli naturalne planowanie rodziny to metody, które mogą pomóc ci zajść w ciążę bądź jej uniknąć. Pozwalają na określenie konkretnych faz płodności w cyklu miesiączkowym, dzięki czemu możesz świadomie zaplanować czas, kiedy chcecie z partnerem starać się o dziecko. NPR sprawdzi się tylko wtedy, kiedy kobieta obserwuje swój organizm i zapisuje rezultaty tych obserwacji.

Należy pamiętać, że NPR umożliwia określenie czasu występowania dni płodnych u kobiety. To nie antykoncepcja. Terminem tym określane są środki chemiczne hamujące czasowo lub na stałe naturalną płodność kobiety. O różnych metodach planowania rodziny dowiecie się w gabinetach ginekologicznych, m.in. w Gabinecie Lekarskim Contenta. Tu z pomocą doświadczonych lekarzy możecie zaplanować ciążę, prowadzić ją, wykonywać wszelkie niezbędne badania: laboratoryjne, USG, cytologię. Poza tym gabinet oferuje profilaktykę oraz leczenie schorzeń ginekologicznych, leczenie nadżerek oraz leczenie schorzeń menopauzy.

Rodzaje metod planowania rodziny

Metody planowania rodziny można podzielić przede wszystkim na jednoobjawowe i wieloobjawowe. Do metod jednoobjawowych zalicza się metoda Billingsów, czyli owulacji, polegająca na codziennej obserwacji obecności i zmian śluzu szyjkowego, oraz metoda termiczna ścisła, w której należy codziennie mierzyć temperaturę ciała, co pozwala na określenie końca fazy płodności. W metodach wieloobjawowych można wyróżnić metodę termiczną poszerzoną oraz metodę objawowo-termiczną. Ta pierwsza łączy pomiary podstawowej temperatury ciała z obliczeniami wykonywanymi na konkretnej karcie wykresu. Druga z kolei, łączy wszystkie wymienione metody z dodatkowymi obliczeniami i kartą wykresu.

Zalety NPR

Korzystanie z naturalnych metod planowania rodziny jest przede wszystkim bezpieczne, nie ma skutków ubocznych i nie wymaga nakładów finansowych. Kobieta zwiększa swoją świadomość na temat własnego organizmu i pozwala na lepsze rozpoznawanie faz cyklu miesiączkowego. Nie powoduje mechanicznej i farmakologicznej ingerencji w organizm kobiety. Poza tym jest niezwykle pomocna w diagnostyce płodności, czyli wyznaczeniu najbardziej odpowiedniego czasu do poczęcia dziecka dla par mających trudności z zajściem w ciążę. Pozwala także na obliczenie spodziewanego terminu porodu na postawie ostatniej miesiączki, szczególnie u kobiet mających nieregularne cykle.

NPR wymaga samodyscypliny i zaangażowania zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Codzienne obserwacje organizmu i notatki mogą być dla niektórych osób uciążliwe, także mogą zostać źle zinterpretowane. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie rozmowy i podjęcie wspólnej decyzji co do wyboru konkretnej metody zaplanowania rodziny