Migotanie przedsionków występuje u 1,5-2% ogólnej populacji. Zaburzenie serca, na które szczególnie narażone są osoby z nadciśnieniem i innymi chorobami serca objawia się po 60. roku życia. Zazwyczaj też występuje u mężczyzn. Nieleczone trzepotanie przedsionków prowadzi do napadów duszności i bólów w klatce piersiowej. Wtedy pomoże już tylko szpital.

Objawy trzepotania przedsionków

Migotanie przedsionków to schorzenie, które należy do niezwykle trudnych do zdiagnozowania. Nierzadko osoby nim objęte nie odczuwają żadnych szczególnych symptomów lub tylko okresowo. Do przejawów tej dolegliwości kwalifikują się: zmęczenie, duszności (wynik aktywności fizycznej lub stresu) i ogólne osłabienie. Dodatkowo dochodzą do tego zawroty głowy, omdlenia, jak również kołatanie serca i dzwonienie w uszach. Przede wszystkim jednak ujawnia się poprzez nieregularny rytm serca oraz przewlekłe bóle w klatce piersiowej. Osoba podejrzewana o nieprawidłowe funkcjonowanie przedsionków odczuwa wówczas nierówne bicie własnego serca. Może również zaobserwować u siebie ogólny spadek formy.

Jakie badania na migotanie serca trzeba wykonać?

Zarówno przychodnie prywatne, jak i państwowe wykonują odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Do zbadania migotania przedsionków służy EKG – badanie elektrokardiograficzne. Polega na podłączeniu do ciała elektrod, wysyłających sygnały do urządzenia zwanego elektrokardiografem, który utrwala je przez zapis. W przypadku sporadycznych nieprawidłowości w obrębie przedsionków, których EKG nie zarejestruje, przeprowadza się badanie Holtera. Mocuje się elektrody i podłącza do nich przewody oraz przenośny sprzęt nagrywający zapis EKG. Przez 24 godziny pacjent normalnie funkcjonuje z podłączonym urządzeniem. Potem wraca do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz po odłączeniu sprzętu może odczytać rejestr EKG. Dodatkowo wykonuje się jeszcze echo serca oraz badanie elektrokardiograficzne i elektrofizjologiczne.

Leczenie migotania przedsionków

Leczenie trzepotania przedsionków może przebiegać na wiele sposobów. Zazwyczaj kardiolog przepisuje leki przeciwkrzepliwe oraz spowalniające rytm serca. Do bardziej zaawansowanych procedur należy ablacja. W jej trakcie dochodzi do usunięcia źródła arytmii serca przy użyciu elektrokoagulacji. Opiera się ona na termicznym uszkadzaniu tych części tkanki mięśnia sercowego, które są odpowiedzialne za nieprawidłowości. Na migotanie przedsionków stosuje się również kardiowersję. Przeprowadza się ją w znieczuleniu i po uśpieniu pacjenta. Urządzenie zwane kardiowerterem przykłada się do ogolonej klatki piersiowej badanego za pomocą łyżek lub poprzez naklejenie elektrod. W ten sposób dokonuje się wyładowań elektrycznych, sprawdzających rytm serca. Cały zabieg trwa ok. 30 minut.

Jaka jest dieta na migotanie przedsionków?

Leczenie kardiologiczne można połączyć z odpowiednim żywieniem. Do codziennego menu należy włączyć zróżnicowaną żywność. Na wszelkie choroby serca i spadek kondycji zaleca się spożywanie owoców i warzyw, które wzmocnią układ krążenia. Uzupełnią one stosowane na co dzień suplementy diety. Do owoców poprawiających pracę serca, które dobrze jest konsumować na surowo lub w formie soków zaliczają się:

  • Wiśnie i czereśnie: źródła witamin C, A i B5 oraz żelaza, magnezu, cynku, wapnia, manganu i miedzi. Zapobiegają zawałom serca oraz zabezpieczają przed nowotworami.

  • Pomidory: składają się z witamin B, C i E, potasu, wapni, sodu, fosforu, chloru, żelaza, magnezu i manganu oraz beta-karotenu. Zawarty w nich likopen zmniejsza poziom cholesterolu i ryzyko wystąpienia zawałów.

  • Orzechy: zawierają magnez, kwasy omega-3 i foliowy, argininę oraz witaminę E. Uodparniają przed niedokrwiennymi chorobami serca.

W diecie na serce powinny się również znaleźć produkty zbożowe, nabiał, białe mięso, ryby oraz nienasycone tłuszcze, np. oliwa z oliwek.

Wszelkie anomalie i zaburzenia rytmu serca nie powinny być ignorowane. Jeśli towarzyszy im znaczne osłabienie i bóle w klatce piersiowej, to sygnał, by odwiedzić kardiologa.