Siemieniem lnianym nazywa się nasiona zwyczajnego lnu. Tzw. linum usitatissimum L. to powszechnie znana i uprawiana w Polsce roślina. W postaci zmielonej jest cennym źródłem wielu wartości odżywczych. Jest szczególnie polecana do picia osobom mającym problemy z trawieniem. Jakie dokładnie ma właściwości? W jaki sposób je przygotować? Jak dawkować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika! 

Jakie są właściwości siemienia lnianego?

Dobroczynne właściwości siemienia lnianego to przede wszystkim zasługa licznych wartości odżywczych, które są cenne dla naszego organizmu. Siemię lniane zawiera:

  • tłuszcze - nasycone, jednonienasycone oraz wielonasycone,
  • witaminy - ryboflawiny, tiaminy, niacynę, kwas foliowy, witaminy B6 oraz wit. E i K.
  • minerały - wapń, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk i magnez,
  • lignany i fitoestrogeny, czyli hormony roślinne,
  • błonnik (rozpuszczalny i nierozpuszczalny) i węglowodany.

Dzięki zawarciu błonnika wpływa korzystnie na metabolizm organizmu. Obniża również wysoki poziom cholesterolu i glukozy. Spożywany w kleistej postaci chroni przewód pokarmowy i łagodzi wszelkie związane z nim dolegliwości. Z kolei fitoestrogeny mają właściwości antyrodnikowe. Siemię lniane można kupić w większości aptek

Zastosowanie siemienia lnianego

Siemię lniane ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolenowego, lignanom i błonnikowi pokarmowemu wpływa pozytywnie na procesy fizjologiczne. Stosuje się je często jako składnik diety. Jest szczególnie zalecany przez dietetyków kobietom w okresie menopauzy. Wykorzystuje się go również do ochrony przed osteoporozą. 

Nasiona lnu dodatkowo zabezpieczają przed cukrzycą. Wspomagają także procesy odchudzające, ponieważ wchłaniają wodę. Siemię lniane stosowane jest również w medycynie do profilaktyki zaparć oraz w onkologii jako zapobieganie rozwojowi nowotworów. 

Znajduje również zastosowanie jako naturalny kosmetyk. Siemię lniane na włosy może z powodzeniem zastąpić zwykłe maseczki. Olej lniany, żel, lub maseczka nawilża kosmyki i wpływa na ich porost. Sprawia także, że są nawilżone, a przy tym gęste i jedwabiste. Spożywane w zmielonej postaci wzmacnia płytki paznokci. Co ciekawe, często jest zalecane przez lekarzy dermatologów do domowej pielęgnacji cery łojotokowej. Działa regulująco na nadmiar wydzielania sebum i nawilża skórę.

Jak przygotować siemię lniane?

Najczęściej spożywa się siemię lniane mielone lub w postaci ziaren. W formie proszku można je pić. Aby przygotować napar, wystarczy zalać ziarenka gorącą wodą. Później poczekać, aż napęcznieją. W ten sposób siemię lniane można wypić lub dodać np. do wody lub koktajlu. Możesz go dodać do ulubionego jogurtu lub owsianki. 

Wskazówka: nasiona można zmielić np. blenderem. Powstaje wówczas olej lniany. Jak go wykorzystać?

  1. Wetrzyj we włosy. Poczekaj, aż wchłonie w ich strukturę, a następnie dokładnie spłucz.
  2. Aplikuj bezpośrednio na twarz. Dzięki temu skóra będzie miękka i nawilżona.
  3. Wypij jako napar. Zalecana dzienna dawka to jedna łyżka stołowa.

Ważne: Len w zmielonej postaci umieść w lodówce. Przechowuj go w zamkniętym opakowaniu przez kolejne 3 dni. Nie podgrzewaj nasion. Przez to ich cenne właściwości mogą ulec rozkładowi. Kleisty napar przypominający kisiel powstały z 2-3 łyżek można pić 2 do 3 razy dziennie. Uwaga! Lepiej nie przesadzić, gdyż większe ilości mogą spowodować biegunki!