Na co zwracać uwagę wybierając dom opieki?

Materiał partnera
2019-09-03

Niekiedy w życiu zdarzają się takie sytuacje, że musimy bliską nam osobę powierzyć w dobre ręce, które będą zajmowały się nią całodobowo. Takimi miejscami są między innymi domy opieki. Decyzja ta z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednakże czasem nie ma innej możliwości. Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego miejsca. Ze względu na obecną sytuację demograficzną powstaje wiele domów opieki i innych placówek o podobnej charakterystyce. Jak zatem wybrać ten najwłaściwszy?


Pomoc lekarska musi być zapewniona

Biorąc pod uwagę to, że coraz większa liczba osób dożywa sędziwego wieku, więcej starszych osób wymaga opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Bliscy takich osób niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy opiekować się nimi samodzielnie czy powierzyć ich opiekę wyspecjalizowanym placówkom, jak np. domy opieki. Druga opcja wcale nie musi oznaczać odizolowania starszej osoby od społeczności, a wybierając odpowiedni dom opieki często jakość życia i zdrowie osoby starszej się poprawia. Warunkiem jest wybór dobrego domu opieki.

Wybierając dom opieki dla bliskiej nam osoby powinniśmy rozejrzeć się za kilkoma ofertami takich placówek. Nie warto decydować się na pierwszy napotkany dom opieki. Przede wszystkim musimy mieć pewność, że dana placówka ma zezwolenie od Urzędu Wojewódzkiego na prowadzenie działalności o takiej charakterystyce. Ta informacja jest dość łatwa do zweryfikowania. Wystarczy wejść na stronę internetową właściwego urzędu. Ośrodek posiadający takie zezwolenie przechodzi wszelkie kontrole, co jest jednoznaczne z tym, że spełnia wszystkie wymogi odnośnie takiej działalności.

Bardzo ważnym aspektem podczas wybierania domu opieki jest to czy dana placówka. Niektóre placówki działają w ten sposób, że pielęgniarka pojawia się w domu opieki tylko, gdy jest taka potrzeba. Ponadto należy sprawdzić, czy dany dom opieki dla osób starszych zapewnia opiekę lekarską. Jest to kwestia dość istotna, ponieważ starsze osoby często chorują i wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej.


Zapewnienie komfortu i swobody

Na wybór danego domu opieki składają się także inne czynniki. Ważne jest zapewnienie komfortu psychicznego i swobody osobom tam przebywającym. Ich prywatność musi zostać poszanowana. Poza tym osoby przebywające w takich ośrodkach powinny mieć wpływ na przebieg swojego dnia. Takie rozwiązanie daje większe poczucie swobody podopiecznym.

W celu poprawy komfortu osób przybywających w takim ośrodku, niektóre z nich zapewniają możliwość spędzania czasu poza budynkiem, np. w ogrodach należących do domu opieki. Wydawać by się mogło, że jest to banalna rzecz, jednakże warto zadbać o to, aby starsze osoby nie musiały siedzieć tylko i wyłącznie w zamkniętym budynku. Takie rozwiązanie umożliwia również organizowanie zajęć na świeżym powietrzu.