Narząd wzroku jest niezwykle ważny, dlatego każdy z nas powinien regularnie wykonywać badanie wzroku. Podczas wizyty kontrolnej wykonywany jest zwykle standardowy pakiet badań. Jak się okazuje, zakres badań wzroku jest znacznie szerszy, o czym świadczy stale rosnący poziom technologii. W artykule przestawimy specyfikę badania SOCT. Sprawdź, na czym polega ta metoda.

Czym jest właściwie badanie SOCT?

Aby lepiej zrozumieć tę metodę, warto rozwinąć skrót SOCT. Jest to Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia, czyli najprościej mówiąc, jest to bardzo szczegółowe badanie, za pomocą którego uzyskuje się pełen obraz siatkówki. Badanie wykonywane jest za pomocą spójnej ((koherentnej) wiązki świetlnej.

Siatkówka oka

Siatkówkę cechuje specyficzna budowa. Występuje pod postacią błony, która znajduje się na tylnej powierzchni gałki ocznej. Nadrzędnym zadaniem siatkówki jest odbieranie bodźców wzrokowych ze świata. Jest to możliwe dzięki komórkom nerwicowym. Zebrane bodźce kolejno są przekazywane przez nerw wzrokowy prosto do mózgu. Niepoprawne działanie jakiejś części siatkówki powoduje, że mózg nie jest w stanie wytworzyć prawidłowego sygnału. W związku z tym mogą pojawić się różne objawy wzrokowe. Badania dowodzą, że wiele z nich przez długi czas może pozostać bezobjawowe, co znacznie pogarsza wzrok.

Dlaczego warto regularnie monitorować stan siatkówki?

Najczęściej podatnymi osobami na problemy z siatkówką są cukrzycy, osoby z wadami wzroku oraz cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Niepokojące mogą być również migreny czy uczucie ucisku w gałce ocznej. Na problem z siatkówką mogą wskazywać również tak zwane "mroczki", które uwidaczniają się podczas błysku czy ciemności. Wszystkie wymienione problemy są powodem do niezwłocznej konsultacji z doświadczonym lekarzem okulistą, takim jak Mirosław Wiliński z Włocławka.

Zalety badania SOCT

Jak już wspomniano, metoda badania wzroku SOCT jest bardzo dokładna. Dzięki przeprowadzonemu badaniu, możemy wykryć wiele chorób, takich jak:

    • zwłóknienie przedplamkowe,
    • jaskra,
    • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD,
    • otwór w plamce,
    • makulopatia cukrzycowa,
    • centralna retinopatia surowicza,
    • obrzęk plamki.

    Każdy, kto cierpi na którąś z wymienionych chorób, powinien być pod stałą opieką okulisty, gdzie podstawowym badaniem będzie metoda SOCT.