Wśród badań diagnostycznych jednym z najczęściej wykonywanych jest ultrasonografia, potocznie znana jako USG. Na czym dokładnie polega to badanie? W jakich przypadkach wykonuje się je pacjentom? Sprawdźmy, co się kryje za ultrasonografią.

Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia to badanie obrazowe, pozwalające lekarzowi i pacjentowi zobaczyć nie tylko wielkość narządów wewnętrznych, ale także ich kształt. USG jamy brzucha należy do podstawowych badań, pozwalających ocenić stan zdrowia pacjenta. Dzięki niemu można na obrazie dostrzec nie tylko wspomniane narządy, ale także wszystkie uchybienia od normy w ich obszarze, takie jak guzy, mięśniaki czy zmiany nowotworowe. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne daje możliwość zobaczenia płodu w brzuchu przyszłej matki.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne?

Warto zauważyć, że badanie USG jest nie tylko bezbolesne, ale i nieszkodliwe dla pacjenta - bez względu na diagnozowaną za jego pomocą część ciała. Pacjent odsłania po prostu część ciała, która jest diagnozowana - brzuch, kolano, szyję itp., natomiast lekarz smaruje to miejsce specjalnym żelem zwilżającym, po czym przesuwa sondę po obszarze badawczym. Wysyłany przez nią sygnał przekształcany jest na obraz, widoczny na monitorze urządzenia USG, dzięki czemu dostrzec na nim można oglądany narząd oraz ewentualne zmiany jego kształtu i wielkości.

Podczas badania ultrasonograficznego sonda emituje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki te przenikają przez komórki organizmu, a napotykając po drodze na przeszkody, wysyłają impulsy, które przetwarzane są natychmiast na obraz badanych naczyń. Smarowanie ciała żelem pozwala na łatwiejsze przewodzenie impulsów. Co istotne, w żaden sposób nie działają one niekorzystnie na organizm człowieka, w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich.

W jakich przypadkach wykonuje się USG?

Do najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych należy USG jamy brzusznej - 2 godziny przed jego wykonaniem nie powinno się zażywać leków, natomiast bezpośrednio przed badaniem nie należy żuć gumy ani palić papierosów. Dość często wykonuje się także USG piersi - najlepiej między 7 a 15 dniem cyklu miesiączkowego, natomiast nie trzeba się do tego badania specjalnie przygotowywać. Mężczyźni z kolei mogą wykonać USG prostaty - przez powłoki brzuszne - lub USG narządów moszny, czyli jąder.

Ultrasonografia pozwala także zdiagnozować problemy dotyczące serca (tzw. echo serca), tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, czy też stawu kolanowego lub ramiennego.

Gdzie można wykonać badanie ultrasonograficzne?

Decydując się na badanie ultrasonograficzne, warto wybrać pracownię USG, znajdującą się w pobliskiej przychodni lub innym podmiocie leczniczym. W Radomiu badanie USG wykonuje przykładowo Centrum Medyczne Medjana. Placówka ta posiada również pracownię RTG, wykonuje także zabiegi w ramach małej chirurgii oraz rehabilitację. Ponadto w ofercie Centrum znajduje się medycyna sportowa oraz konsultacje lekarskie w zakresie ortopedii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, dermatologii, kardiologii, neurologii, urologii, psychologii i psychiatrii oraz chorób piersi.