Na czym pomaga terapia grupowa prowadzona metodą analizy grupowej?

Materiał partnera
2019-11-06

W terapii psychologicznej indywidualnej liczy się zbudowana relacja na linii pacjent i psycholog. W przypadku terapii grupowej odpowiednie wsparcie w walce o swój poprawny stan psychiczny, udzielają dodatkowo inni pacjenci. To oni wzajemnie uczą się nowych prawidłowych zachowań, zwalczając depresję, lęki czy obciążenia związane z traumą. Dzisiaj terapia grupowa może być w wielu przypadkach bardziej wskazana od tej indywidualnej.

Wspólna walka o własne zdrowie

Terapie grupowe przede wszystkim opierają się o tworzenie dla pacjenta naturalnego środowiska, w którym nie musi krępować się swoich słabości, problemów i zmartwień. W grupie łatwiej zatem – paradoksalnie – otworzyć się przed innymi i zbudować z nimi podczas spotkań ważną relację. To właśnie interakcja pozwala na poszukiwanie w sobie wewnętrznej siły do walki. Istotne jest również przekazywanie wzorców zachowań, a także pokazywanie przez innych pacjentów, że terapia jest skuteczna i pozytywnie wpływ na komfort życia. Tu warto wiedzieć, że grupy nie tylko tworzone są z całkowicie nowych członków, ale często dany pacjent dołącza do tej istniejącej już od dawna. Ta zaś pomaga w pierwszej kolejności odblokować się, ucząc wyrażania siebie.

W jakich przypadkach terapia grupowa może być pomocna?

W zasadzie nie istnieją dzisiaj ograniczenia dotyczące stosowania terapii grupowej. Można ją z powodzeniem stosować w leczeniu zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości czy też może być ona skuteczna np. wśród osób przejawiających problemy z niską samooceną czy doświadczających konfliktów w środowisku pracy czy w rodzinie. Coraz częściej terapia grupowa stosowana jest także w przypadku leczenia depresji o różnym podłożu. Niekiedy dotyczy także osób, które przeżyły traumę związaną między innymi ze śmiercią dziecka, czy też partnera. To wtedy grupa terapeutyczna szybko staje się swoistą grupą wsparcia, oraz co ważne… drugą rodziną. Czynnikami, które pojawiają się przy takich terapiach, są niesamowicie ważne: wzbudzanie nadziei, poczucie przynależności, naśladowanie, uczenie się przez doświadczanie interpersonalne, czy czynniki egzystencjonalne. Jeśli mówimy o analizie grupowej, prowadzonej przez dobrego psychologa i analityka grupowego, mówimy również o doświadczaniu cennego wglądu w swoje życie wewnętrzne  który w większości przypadków kończy się uwolnieniem od ciągłego cierpienia na rzecz rozumienia siebie i innych. W tym celu ważne jest by terapia w grupie prowadzona metodą analizy grupowej była długim i systematycznym leczeniem, tak by problemy które kształtowały się przez lata, mogły zostać przepracowane i by doszło do uwolnienia od obciążeń.

Jeśli Twój przyjaciel, członek rodziny, czy też nawet znajomy w pracy, ma problemy życiowe lub te ugruntowane o podłoże emocjonalne, zarekomenduj mu m.in. terapię w Ośrodku Psychoterapii i Analizy Grupowej ARCHETYPY Kamili Kocewiak-Robalewskiej. Warto bowiem wiedzieć, że wielokrotnie wyciągnięcie do kogoś pomocnej dłoni ratuje życie, a nawet zdrowie.

Opracowanie artykułu:

Ośrodek Psychoterapii i Analizy Grupowej Archetypy

ul. Nowolipki 24/78, 01-019 Warszawa Wola, mazowieckie
e-mail
www
telefon