Oczy to jedno z podstawowych narzędzi, jakimi człowiek poznaje świat – nie bez powodu wielu z nas mówi o sobie, że są wzrokowcami. Wady wzroku znacznie utrudniają właściwe funkcjonowanie, w większości przypadków są też nieodwracalne i wymagają wspomagania się okularami lub szkłami kontaktowymi. Istotne jest tu odpowiednio wczesne diagnozowanie i interwencja specjalisty.

Konsultacje okulistyczne

Sprawność naszego organizmu zależy od tego, jak dobrze o niego dbamy – nie jest to chyba dla nikogo zaskoczeniem. Niewielu z nas pamięta jednak o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza. Są one szczególnie ważne w przypadku naszych oczu, ponieważ pomagają zachować ich zdrowie oraz jakość widzenia.

Kompleksową opiekę w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia ambulatoryjnego i zabiegowego chorób oczu zapewnia Specjalistyczna Lecznica Okulistyczna Mega-Lens. Regularnie wykonywane badania okulistyczne mają na celu sprawdzić, czy nasz wzrok wymaga korekcji, jak skoordynowane są nasze oczy, a także skontrolować ich ogólny stan. Wśród chorób, które można dzięki temu wykryć wcześnie, znajdują się odwarstwienie siatkówki, jaskra, nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca.

Badania okulistyczne

Częstym problemem występującym u dzieci, ale również u dorosłych jest zez. W jego diagnostyce oraz leczeniu wykorzystywany jest synoptofor. Jest to jeden z podstawowych aparatów, jakie znajdziemy w gabinecie okulistycznym. Badanie na synoptoforze polega na wyświetlaniu obrazków widzianych osobno przez każde oko pacjenta. Mogą być one podświetlane razem lub osobno, badany natomiast może opowiadać, co widzi, lub samodzielnie ustawiać obrazki według poleceń lekarza okulisty wykonującego badanie. W ten sposób możemy zbadać kąt subiektywny i obiektywny: zeza, percepcji, fuzji, stereopsji, a także zakres supresji oraz korespondencji siatkówkowej.

W przypadku osób chorych na zaćmę konieczne jest badanie rogówki, a dokładnie śródbłonka rogówki. Pozwala ono wyznaczyć granicę bezpieczeństwa podczas kwalifikowania pacjenta do zabiegu i ocenić jakość jego widzenia po operacji. To szczególnie ważne, ponieważ zastosowanie w jej trakcie dużej ilości ultradźwięków bezpowrotnie uszkadza śródbłonek rogówki.

Angiografia fluoresceinowa, czyli badanie dna oka, to nowoczesne badanie okulistyczne wykonywane po podaniu kontrastu. Zastosowany barwnik pozwala dokonać oceny naczyń krwionośnych siatkówki. Wykonywane jest ono u pacjentów z podejrzeniem nowotworu dna oka – pozwala zróżnicować z innymi zmianami wewnątrzgałkowymi, ocenić postępowanie choroby oraz dostosować metody leczenia. Angiografia fluoresceinowa ma ponadto zastosowanie w diagnostyce starczego zwyrodnienia plamki żółtej czy u pacjentów z cukrzycą chorych na retinopatię cukrzycową.