Problemy z ostrym widzeniem dotykają ludzi w różnym wieku. Wady wzroku można jednak z powodzeniem korygować – w tym celu niezbędna jest jednak wizyta w specjalistycznym gabinecie okulistyczno-optycznym, gdzie zostanie zrealizowane niezbędne badanie. Na jego podstawie dopasowana zostanie metoda korekcji konkretnej wady. Jakie z nich są najczęstszym problemem z ostrym widzeniem?

Krótkowzroczność i nadwzroczność

W sytuacji, gdy bez żadnych pomocy optycznych pacjent nie jest w stanie dostrzec poszczególnych elementów znajdujących się w odległości zapewniającej ich widzenie w przypadku osób zdrowych, mówimy o krótkowzroczności. To jedna z najczęstszych wad wzroku ujawnianych w toku badania okulistycznego. W sprawdzonych gabinetach możliwe jest jednak dopasowanie metod korekcji takiej przypadłości. Problematyczna krótkowzroczność może być bowiem z powodzeniem wyeliminowana dzięki zastosowaniu okularów bądź soczewek kontaktowych.

Są one także doskonałym narzędziem w walce z nadwzrocznością. To wada wzroku, która uniemożliwia ostre widzenie elementów znajdujących się w niewielkiej odległości od oczu pacjenta. Nadwzroczność najczęściej dotyczy osób starszych, jednak coraz częściej diagnozuje się ją również u osób w wieku średnim czy dziecięcym. Gabinet Okulistyczno-optyczny lek. med. okulisty Tatiany Pokotyckiej proponuje w tym zakresie kompleksową pomoc, co oznacza przeprowadzenie zarówno niezbędnych badań, jak i późniejsze dopasowanie pomocy w postaci wspomnianych okularów czy soczewek.

Spore problemy z ostrym widzeniem

Do najczęstszych wad wzroku leczonych w gabinetach tego typu zalicza się również astygmatyzm. Określany także jako niezborność jest niezwykle kłopotliwy i wymaga zastosowania odpowiednich metod korekcji. W takim wypadku pacjenci skarżą się na brak ostrego widzenia z żadnej odległości, co powoduje problemy nawet w życiu codziennym. Szkła cylindryczne z wyznaczoną osią astygmatyzmu pozwalają jednak skutecznie korygować tę wadę, dzięki czemu osoby z niezbornością mogą normalnie funkcjonować i cieszyć się ostrym widzeniem.

Rozwiązania proponowane przez gabinet okulistyczno-optyczny sprawdzą się też w przypadku starowzroczności. To wada wzroku diagnozowana – jak sama nazwa wskazuje – u seniorów, u których naturalne procesy fizjologiczne doprowadzają do utraty zdolności ostrego widzenia. Należy pamiętać, że w dobrym gabinecie okulistyczno-optycznym możliwe jest też chirurgiczne leczenie wad wzroku. Fotorefrakcyjna keratektomia laserowa oraz szereg innych metod pozwala skutecznie wyeliminować przyczyny problemów z ostrym widzeniem.