Nerwica u dzieci – nie bagatelizuj problemu!

Materiał partnera
2019-06-07
psycholog

Nerwica to bardzo złożone zaburzenie, którego podłoże może być bardzo różne. Często wywołane jest nasilającym się lękiem przed np. szkołą i zachowaniami rówieśników, czy też ma swoje ujście w poczuciu osamotnienia oraz porzucenia przez rodziców. Dziecko doświadczające tego typu problemu, każdego dnia samo ze somą walczy o komfortowe życie. To dlatego tak ważne jest dostrzeżenie zaburzenia i skorzystanie z pomocy terapeuty. Nerwica w wieku dziecięcym jest możliwa do całkowitego opanowania oraz wyeliminowania. Brak terapii może skutkować pogłębieniem się jej, co w okresie młodzieńczym i w dorosłości, będzie znacznie utrudniało codzienne funkcjonowanie danej osoby.

Na czym polega nerwica?

Nerwica to zaburzenie psychiczne o charakterze lękowym, które może mieć różne etapy swojego nasilenia. Wielokrotnie rozpoczyna się ona takimi zwykłymi na pozór zachowaniami dzieci, jak obgryzaniem paznokci, niespokojnym snem, koszmarami nocnymi, moczeniem się, częstymi bólami brzucha i problemami żołądkowymi, czy też apatią, brakiem koncentracji, problemami z zapamiętywaniem i ciągłym przemęczeniem. Nerwicę zatem rodzice często bagatelizując, stwierdzając iż ich pociecha jest przewrażliwiona, zbyt delikatna, czy też przechodzi normalny stan swojego rozwoju psychofizycznego. Warto jednak wiedzieć, że nerwica może bardzo dynamicznie się rozwijać, stając się groźnym zaburzeniem wymagającym długotrwałego leczenia. Jej wykształcone formy to zaś fobie społeczne, fobie szkolne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lęk separacyjny, czy ataki paniki. To właśnie w takich przypadkach dziecko w trakcie epizodów nerwicy niemalże całkowicie traci kontrolę nad swoim umysłem i ciałem, reagując silnym lękiem, a także agresją nawet na takie zjawiska, jak padający deszcz… „Spustoszenie” odbywa się nie tylko zatem w psychice chorego, ale także, w jego ciele. Dochodzi bowiem do silnych skurczy mięśni, duszności, braku apetytu, a w skrajnych przypadkach nawet do samookaleczania.

Rodzicu! Pamiętaj zatem, aby poświęcaj swojemu dziecko uwagę, obserwując i analizując każdą długotrwałą zmianę w zachowaniu. Szczególnie wyczuleni powinni być rodzice, którzy się rozwodzą, lub rodziny, w której doszło do tragedii – śmierć brata/siostry, czy ojca/matki.

Problem, który narasta

Wiele badań naukowych dowiodło, że problem nerwicy, nasila się wśród dzieci żyjących w społeczeństwach wysoce rozwiniętych i rozwijających się. Statystyki podają, iż skala problemu może sięgać nawet kilkunastu procent, wśród pociech w wieku od 3 do kilkunastu lat. Brak terapii, skutkuje zaś rozwojem zaburzenia, które może przerodzić się nawet w depresję, która coraz częściej diagnozowana jest wśród uczniów szkół gimnazjalnych (obecnie klasy 7-9), a także ponadgimnazjalnych. Skuteczną walkę z tymże schorzeniem nawiązać można zaś w specjalistycznych ośrodkach psychologicznych, których w Polsce z roku na rok jest coraz więcej. Najlepsze z nich posiadają odpowiednie kompetencje i wykorzystują zindywidualizowane terapie, pomagające dzieciom zrozumieć swój stan, a także nad nim w pełni panować. Tak jest w przypadku Pracowni Psychologicznej KONTRA prowadzonej przez Irminę Wysocką. Zajmuje się ona nie tylko jednak interwencjami kryzysowymi, ale także coachingiem oraz wspomaganiem rozwoju dzieci oraz młodzieży.

Opracowanie artykułu:

Pracownia Psychologiczna Kontra Irmina Wysocka

ul. Mickiewicza 10/7 LU, 08-400 Garwolin mazowieckie
e-mail
www