Otwarcie salonu fryzjerskiego wiąże się z koniecznością zaopatrzenia go we wszystkie narzędzia i akcesoria niezbędne do perfekcyjnego wykonywania zamierzonych zabiegów na włosach klientów. Kwalifikacje fryzjerskie są oczywiście podstawowym wymogiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu w branży, ale poza kompletem nożyczek, golarek i suszarek do włosów, wykonywanie modnych i stylowych fryzur, wiąże się z koniecznością posiadania bardziej zaawansowanych akcesoriów fryzjerskich.

Wielofunkcyjne infrazony fryzjerskie

Każdy renomowany salon fryzjerski powinien posiadać na swoim wyposażeniu infrazon, zwany również klimazonem fryzjerskim. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się wielozadaniowe urządzenie do wykonywanie szeregu zabiegów fryzjerskich oraz kuracji na włosach i głowie. Wysokiej jakości infrazon pozwoli wykonać perfekcyjną trwałą ondulację, jak również trwale wyprostuje włosy; służy zarówno do farbowania, rozjaśniania jak i dekoloryzacji włosów oraz jest nieoceniony przy termostymulacyjnych zabiegach fryzjerskich. Jak widać z tak krótkiej charakterystyki tych urządzeń, wykonują one całą paletę zabiegów fryzjerskich, ale na tym nie kończą się ich zalety. Klimazony doskonale sprawdzają się przy przeprowadzaniu kuracji przeciw wypadaniu włosów i łysieniu, pomagają zwalczyć łupież oraz przetłuszczające się włosy. Jak zapewnia specjalistka od modelowania fryzur z gliwickiego salonu fryzjerskiego Chermstyle Krystyna Mazurek, nie będzie problemu z instalacją infrazonu nawet w bardzo małym salonie piękności. Na rynku jest duży wybór większych urządzeń stacjonarnych, ale są również dostępne kompaktowe instalacje podwieszane oraz mobilne infrazony na statywie. Przy ich wyborze należy kierować się przede wszystkim zakresem zabiegów fryzjerskich jakie oferują, siłą podmuchu, ilością lamp kwarcowych oraz zasięgiem ramion. W ofercie znaleźć można zarówno klimazony za kilkaset złotych, jak również wysoce wyspecjalizowane aparaty stylistyczno – terapeutyczne za kilka tysięcy złotych, co jest z pewnością sporą inwestycją dla każdego salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego, jednak koszt ten szybko się zamortyzuje 

Nawilżacze i sauny do włosów

Doskonałym uzupełnieniem dla zabiegów klimazonem, ale również samodzielnym aparatem stylistyczno – zdrowotnym, są sauny do włosów, najczęściej w formie mobilnych modułów na statywie. Najbardziej wszechstronne funkcje oferują sauny fryzjerskie, które poza nawilżaniem włosów i skóry głowy ciepłą parą wodną mogą posiadać komponent ozonowy zwalczający bakterie i grzyby naskórne oraz lampy z promieniowaniem podczerwonym, regenerującym włosy i poprawiającym ukrwienie skóry głowy. Nawilżacze i sauny fryzjerskie zwiększają efektywność zabiegów fryzjerskich z zastosowaniem preparatów chemicznych oraz skracają czas ich wykonania. Ceny tych urządzeń, zależnie od oferowanych funkcji i przeznaczenia, również wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, jeśli jednak salon fryzjerski ma w założeniu wykonywać kompleksowe zabiegi fryzjerskie, stylistyczne i terapeutyczne, jest to sprzęt wart tej inwestycji.