Pieluszkowe zapalenie skóry to często występująca u noworodków i niemowląt choroba naskórka pośladków oraz krocza, która wywołuje silne zaczerwienienie. Ze względu na uczucie pieczenia, swędzenia, a nawet bólu sprawia ona, iż dziecko staje się niespokojne oraz ma problemy ze snem. Na ogół niegroźne schorzenie, którym jest pieluszkowe zapalenie skóry, może okazać się jednak trudne w zwalczeniu, zwłaszcza jeśli rodzic nie skorzysta z pomoc lekarskiej. Jak podkreśla bowiem pediatra Karolina Prątnicka, każdą dolegliwość noworodka oraz niemowlęcia powinno się konsultować z lekarzem.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt i noworodków ma wiele przyczyn. Niektórzy uważają, iż problem leży w stosowaniu przez rodziców nieodpowiednich pieluszek jednorazowych oraz wilgotnych chusteczek, a inni twierdzą, że objawy nasilają się po stosowaniu niektórych kosmetyków. Lekarz pediatra Karolina Prątnicka zwraca również uwagę na delikatność skóry maluszków, która z każdym dniem przyzwyczaja się do nowych materiałów, a także do świata pełnego mikroorganizmów. Pamiętać bowiem trzeba, że na naskórku każdego człowieka bytują różne roztocza i nużeńce, które atakują organizm przy osłabionej jego odporności.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry mogą być zatem różne, a najprościej zminimalizować ryzyko dzięki dobrej diecie dziecka, stosowaniu naturalnych środków pielęgnacyjnych oraz poprzez wykorzystywanie niepodrażniających skóry pieluszek i śpioszków.

Pieluszkowe zapalenie skóry i jego objawy

W przebiegu łagodnego pieluszkowego zapalenia skóry krocze oraz pośladki niemowlęcia lub noworodka pokryte są drobnymi czerwonymi grudkami. Występuje również zaczerwienienie oraz nieznaczny obrzęk. Silniejszymi objawami są zaś wysięki ze zmian chorobowych oraz duży obszar ich występowania.

Lekarz Karolina Prątnicka, która prowadzi Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Inowrocławiu, uczula jednak, że podobne objawy do pieluszkowego zapalanie skóry pojawiają się m.in. przy zakażeniu układu moczowego. Nigdy nie należy zatem bagatelizować problemu i próbować załagodzić zmian chorobowych niesprawdzonymi kosmetykami. Diagnoza i właściwe leczenie należy pozostawić specjalistom.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

W większości przypadków leczenie pieluszkowego zapalenia skóry jest proste i przynosi szybkie rezultaty. Lekarz pediatra przepisuje środki przeciwzapalne z niewielką dawką sterydów, a także zaleca wykorzystanie naturalnych kosmetyków w formie kremów i maści. Przy rozleglejszych zmianach powinny ona zawierać substancje przeciwgrzybicze, ponieważ niekiedy przy problemach dermatologicznych u dzieci wykrywa się u nich zakażenie drożdżakami.

Ponadto warto przewietrzać pośladki maluszka, a w trakcie gojenia się ranek natłuszczać skórę emolientami przynoszącymi ulgę i niwelującymi uczucie świądu. Polecane są również kąpiele w naturalnych ziołach. Co, jeśli objawy nie ustają, a wręcz się nasilają? Lekarz Karolina Prątnicka tłumaczy, że w takim przypadku pediatra powinien zlecić badania laboratoryjne skóry. Pomocne mogą być testy alergologiczne oraz wizyta u dermatologa. Należy też wraz z pediatrą ustalić dobrą dietę niemowlęcia lub noworodka tak, by ograniczyć podrażniające skórę biegunki.