Odtruwanie alkoholowe jako jeden z kroków leczenia alkoholizmu

Materiał partnera
2019-06-19

Alkoholizm jest chorobą postępującą, która sieje spustoszenie w całym organizmie człowieka i niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Dlatego gdy już się pojawi, należałoby zgłosić się do specjalisty leczenia uzależnień, takiego jak lek. med. Jarosław Bojarzyński z Lublina, i poddać swój organizm w pierwszej kolejności detoksykacji.

W naszej kulturze alkohol jest łatwo dostępną używką, z jakiej korzysta większość osób. Towarzyszy nam podczas uroczystości rodzinnych, wesel, ale także spotkań ze znajomymi czy nawet podczas romantycznych kolacji. Lampka wina, dobry drink czy piwo w niewielkiej ilości i pite sporadycznie nie powinny zaszkodzić, jednak brak umiaru może doprowadzić do uzależnienia. A to jest zgubne i daje fałszywy obraz odbierania rzeczywistości. Warto wtedy zwrócić się o pomoc i zacząć walkę o swoje zdrowie.

Przerwanie ciągu alkoholowego

Ciąg alkoholowy jest typowym objawem przewlekłej choroby alkoholowej. Picie dzień w dzień powoduje, ze w organizmie zbierają się toksyny, które trzeba usunąć, by poprawić swój stan zdrowia. Jeśli osoba uzależniona chce się leczyć, musi liczyć się z tym, ze będzie musiała podać się detoksykacji. Pierwszym krokiem jest przerwanie ciągu alkoholowego. Jest to nic innego jak decyzja o odstawieniu alkoholu i poddaniu się odtruciu organizmu. Decyzja ta musi być w pełni świadoma i powinna wychodzić od osoby uzależnionej.

Na czym polega odtrucie alkoholowe

Detoksykacja organizmu jest tylko częścią całego procesu leczenia organizmu. Stosuje się ją u osób uzależnionych, ale także w przypadku jednorazowego zatrucia alkoholem. Odtruwanie polega na usunięciu z organizmu alkoholu i toksyn, i ma na celu przywrócenie optymalnego poziomu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, substancji, takich jak m.in.: elektrolity, potas, sód, magnez. Detoksykacja jest zawsze prowadzona pod okiem zespołu specjalistów, którzy na bieżąco kontrolują poziom szkodliwych substancji we krwi pacjenta poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów i badań krwi. W pierwszej kolejności osoba uzależniona jest diagnozowana, sprawdza się poziom alkoholu w wydychanym powietrzu i robi się szereg badań. Potem następuje usunięcie z organizmu toksyn, następnie pacjent zostaje nawodniony, a jego gospodarka wodno-elektrolitowa zostaje wyrównana. Uzupełnia się niedobory składników odżywczych i podaje się pacjentowi leki wyciszające. Cały proces odtruwania u każdego pacjenta może przebiegać inaczej. W związku ze zmianami metabolicznymi w organizmie, mogą wystąpić zaburzenia somatyczne i psychiczne. Pojawia się zespół abstynencki objawiający się m.in. ogólnym rozdrażnieniem, depresją, stanami lękowymi czy drżeniem mięśni. Głównym celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego i zmotywowanie pacjenta do podjęcia walki z nałogiem.

Terapia

Po odtruciu organizmu można rozpocząć psychoterapię. Może być ona indywidualna, grupowa albo połączeniem obydwu. Każdy pacjent powinien być odpowiednio motywowany do wyjścia z nałogu i mieć wsparcie psychologiczne na każdym etapie terapii. Zarówno w przypadku terapii indywidualnej, jak też grupowej obowiązuje pełna dyskrecja. To, co dzieje się na meetingach nie wychodzi poza nie.

Opracowanie artykułu:

Bojarzyński Jarosław lek. med.

ul. Organowa 6 /15, 20-882 Lublin lubelskie
e-mail
www