Osoby w średnim wieku oraz seniorzy często skarżą się na problemy z widzeniem, które utrudniają im czytanie ulubionej gazety i rozwiązywanie krzyżówek. Wiele z nich znajduje ratunek w okularach do czytania, które dostępne są w każdym markecie, drogerii czy na bazarze. I to za zaledwie kilka lub kilkanaście złotych. Czy takie okulary są bezpieczne dla oczu? Niestety nie. Zaraz wyjaśnimy dlaczego.

Do wyboru, do koloru

Gotowe okulary do czytania można znaleźć w supermarketach, drogeriach, aptekach i sklepach typu „wszystko po 5 zł”. Występują tam w szerokiej gamie kolorystycznej i z różną mocą szkieł. Kuszą modnymi oprawkami i przede wszystkim – niską ceną. Niektóre z nich mają dołączoną metkę, że nadają się tylko do czytania i widzenia bliskiego, jednak gros pacjentów traktuje je jako okulary do codziennego noszenia. Tymczasem gotowe okulary do czytania działają na tej samej zasadzie co szkło powiększające. Jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Soczewki zastosowane w takich „okularach plusach” nie uwzględniają różnych wartości dla każdego oka. Produkowane są hurtowo, z myślą o stosowaniu ich w wyjątkowych, wręcz awaryjnych, sytuacjach. Oprawki również nie należą do wysokogatunkowych. Rzadko kiedy są odpowiednio dopasowane do twarzy, a przecież jest to jeden z głównych czynników warunkujących wygodę użytkowania okularów.

Czy na zdrowiu oczu warto oszczędzać?

Za pośrednictwem wzroku do naszego mózgu dociera ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. To bez wątpienia nasz najważniejszy zmysł, dlatego warto zadbać o jego należytą ochronę. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze problemy z widzeniem, nie szukajmy gotowych rozwiązań na własną rękę. Poprośmy o pomoc specjalistę – okulistę, optometrystę lub optyka. Jak wyjaśnia pracownik z Bydgoskiego Zakładu Optycznego Żuchowscy – dobór okularów do czytania w salonie optycznym to wieloetapowy proces. Najpierw pacjent poddawany jest kompleksowym badaniom wzroku, na podstawie których ustala się, jakie parametry i moc soczewek okularowych będą dla niego najlepsze. Potem przychodzi czas na wybór opraw okularowych, gdzie pacjent może liczyć na wiedzę i fachowe doradztwo ze strony specjalisty. Efektem takiej współpracy są okulary idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb wzrokowych i estetycznych pacjenta. I fakt, zapewne będą one kosztować więcej niż kilkanaście złotych, ale zapewnią nam doskonałą jakość widzenia na lata i to bez ryzyka pogłębienia się wady wzroku czy rozwoju poważnej choroby oczu.