Nowotwory złośliwe piersi są coraz częściej wykrywane w początkowych stadiach rozwoju choroby. Rokowania w takich przypadkach są bardzo dobra, a chirurdzy onkologiczni mogą zaproponować operacje oszczędzające pierś (BTC). Guzy nowotworowe usuwane są wtedy wraz z naciekami na tkankę oraz z marginesem wolnym od nacieków. Stosowana jest przy tym procedura węzła wartownika.

Takie leczenie operacyjne jest tak samo skuteczne, co mastektomia. Eliminowane są jednak problemy z brakiem samoakceptacji kobiety. Jej fizjonomia nie jest bowiem naruszona, a to wpływa na ważny komfort psychiczny przy dalszej kuracji: radioterapii, brachyterapii oraz hormonoterapii.

Rodzaje operacji BCT

Operacje BCT dzieli się głównie na tumorektomię oraz kwadrantektomię. W pierwszym przypadku mowa o usunięciu samego guza z niewielkim marginesem wolnym od naciekania. Po operacji pierś pacjentki oprócz niewielkiej blizny nie jest zatem w żaden sposób zniekształcona. Przy kwadrantektomi wycinany jest zaś guz oraz znacznie szerszy margines wolny od naciekania. W tym przypadku również pierś nie ulega znacznemu zdeformowaniu. Usuwana jest maksymalnie jedna czwarta tkanki piersi. Po leczeniu onkologicznym może ona być przy tym zrekonstruowana przez chirurgów plastycznych.

Kiedy lekarz może zdecydować o operacji oszczędzającej piersi?

Czynników, które wpływają na możliwość zastosowania operacji oszczędzającej piersi, jest wiele. Liczy się wiek, rokowania, a także sklasyfikowanie według stadium TNM. Wyniki biopsji gruboigłowej są przy tym kluczowe. Operacja BCT jest przede wszystkim dedykowana dla pacjentek, u których nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych i tym samym do narządów oddalonych. Dla przykładu tumorektomia i kwadrantektomia są stosowane u kobiet z rakiem piersi luminalnym A i B. To bowiem podtyp o dobrym rokowaniu. Choroba rozwija się powoli i nie jest zaawansowana – ważny jest brak zajęcia węzłów chłonnych.

Czym jest procedura węzła wartownika?

Procedura węzła wartownika przy BCT jest bardzo ważna. Podczas operacji wraz z guzem, naciekiem tkanki oraz odpowiednio wyznaczonym marginesem zdrowej tkanki wycinany jest również tzw. węzeł wartowniczy. Poddawany jest on w następnej kolejności badaniu histopatologicznemu. Brak stwierdzonych komórek nowotworowych pozwala uznać operację za udaną. Pacjentka może przystąpić do dalszego leczenia m.in. hormonoterapii, radioterapii oraz brachyterapii.

Warto wiedzieć! Nie w każdym przypadku złośliwego raka piersi stosowana jest chemioterapia. Przede wszystkim rezygnuje się z niej w przypadku nowotworów hormonozależnych. Do nich zalicza się właśnie podtypy luminalne A i B .

Efekt kosmetyczny po zabiegu usunięcia raka piersi

W przypadku operacji BCT efekt kosmetyczny jest znakomity. W wielu przypadkach – nawet po usunięciu 1/4 piersi – kobieta nie odczuwa dyskomfortu psychicznego. Kształt pozostaje najczęściej nieznacznie zmieniony. Pierś może być asymetryczna. Zależy to przede wszystkim o wielkości piersi, a także od miejsca, w którym znajdował się guz. Podkreślić należy jednak to, że po zakończonym leczeniu możliwe jest podjęcie zabiegów medycyny estetycznej. Przywracany jest wtedy właściwy owal piersi.

Zabiegi BCT przeprowadza m.in. specjalista chirurgii ROBERT GAJEWSKI, który specjalizuje się w bardzo szerokiej dziedzinie chirurgii onkologicznej. Warto do takich lekarzy zgłaszać się także w celach profilaktyki czy też usuwania nowotworów łagodnych. Wtedy zabieg jest małoinwazyjny i odbywa się pod kontrolą USG oraz po założeniu specjalnej kotwiczki (oznaczenia). Najczęściej nie zostaje po nim ślad.