W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z okularów, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, rynek oferuje szeroką gamę nowoczesnych soczewek okularowych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom soczewek oraz dowiemy się, dla kogo są one przeznaczone.

Rodzaje soczewek okularowych

Wśród dostępnych na rynku soczewek okularowych można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów. Najpopularniejsze z nich to soczewki jednoogniskowe, które korygują jeden rodzaj wady wzroku, czyli albo krótkowzroczność, albo nadwzroczność. Korekcyjne soczewki dwuogniskowe dają użytkownikowi możliwość dobrego widzenia obiektów dalekich i bliskich. U każdej osoby z wiekiem słabnie akomodacja i potrzebne jest jej wsparcie. Stąd okulary do czytania, których potrzebujemy od około 40 roku życia. Progresywne soczewki korekcyjne umożliwiają ostre widzenie z każdej odległości przy patrzeniu na wprost. A to znaczy, że ich konstrukcja jest dostosowana do fizjologicznych zachowań oka. Dzięki temu użytkownik okularów z soczewkami progresywnymi może swobodnie patrzeć na różne odległości bez konieczności zmiany okularów. OPTYK - Izabela Żmidzińska-Górny oferuje szeroką gamę nowoczesnych soczewek okularowych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.

Korekcja wad wzroku

Podstawowym zadaniem soczewek okularowych jest korekcja wad wzroku. Wyróżniamy soczewki sferyczne (korygujące krótkowzroczność lub nadwzroczność), cylindryczne (korygujące astygmatyzm) oraz progresywne. Soczewki asferyczne, czyli cieńsze i lżejsze od standardowych, są szczególnie polecane dla osób z dużymi wadami wzroku.

Dodatkowe właściwości soczewek

Nowoczesne soczewki okularowe mogą mieć dodatkowe właściwości, które zwiększają komfort noszenia okularów. Przykłady takich właściwości to antyrefleks (zmniejszający odblaski światła), filtr UV (chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym) czy fotochromy (soczewki zmieniające zaciemnienie pod wpływem światła słonecznego). Dla osób pracujących przy komputerze polecane są soczewki z filtrem niebieskiego światła, który chroni oczy przed nadmiernym zmęczeniem.

Dopasowanie soczewek do potrzeb klienta

Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj soczewek oraz doradzi w kwestii dodatkowych właściwości. Dobór soczewek powinien uwzględniać nie tylko wadę wzroku, ale także styl życia, zawód oraz preferencje estetyczne klienta.