Ortodoncja i protetyka – leczenie zębów

2019-06-11

Wady zgryzu oraz wszelkie ubytki w zębach to problemy, którym należy zapobiegać i właściwie leczyć. W przypadku ich występowania najlepiej udać się do specjalisty. Lekarz stomatolog zaproponuje wówczas odpowiednie do przypadku leczenie zębów i właściwą metodę. Jak zatem wygląda leczenie protetyczne i ortodontyczne? Jakie narzędzia stomatologiczne się stosuje i kiedy powinno się z nich skorzystać?

Co to znaczy protetyka stomatologiczna? 

Protetyka to dział stomatologii, którego przedmiotem jest dopełnienie brakujących zębów oraz otaczających je tkanek. Zajmuje się trwałą oraz estetyczną rekonstrukcją lub odbudową wszelkich braków w uzębieniu za pomocą protetycznych uzupełnień. Leczenie protetyczne w związku z tworzonymi dopełnieniami dzieli się na zastosowanie protez zębowych oraz tzw. implantoprotetykę (wszczepy kostne w postaci implantów). W jej zakres wchodzi także pooperacyjna rewalidacja.

Rodzaje protez zębowych, implantów, koron i mostów 

Leczenie stomatologiczne w obrębie protetyki zakłada zastosowanie szeregu środków. Używa się w tym celu:

  • Mostów: umożliwiają rekonstrukcję pojedynczych ubytków uzębienia. Stanowią też dobrą alternatywę dla ruchomych protez. Składają się z przęseł i filarów. Mogą być standardowo porcelanowe, wykonane na złocie lub cyrkonie. Istnieją również mosty adhezyjne, które przykleja się do sąsiadujących ze sobą zębów. Zbudowane są z kompozytu i włókien szklanych, które utrzymują się na uzębieniu dzięki skrzydełkom (lub retainerom) oraz specjalnej żywicy.
  • Koron: dzielą się na porcelanowe (powstałe na bazie złota), tradycyjne, stworzone na cyrkonie lub pełnoceramiczne, akrylowe oraz kompozytowe (tymczasowe). Odpowiadają za odtworzenie uszkodzonego zęba (np. po leczeniu kanałowym) i zabezpieczają przed próchnicą.
  • Protez: ruchome uzupełnienia dzieli się na szkieletowe lub akrylowe. Szkieletowe zwykle bazują na lanym metalu. Mogą zawierać lane klamry, znajdujące się na zębach (widoczne na stronie licowej) lub specjalne kosmetyczne zatrzaski. Wśród wyjmowanych akrylowych protez wyróżnia się natomiast podstawowe lub miękkie, zapewniające komfort i ochronę przed niepożądanymi otarciami i owrzodzeniami.
  • Implantów: wykonane z tytanu lub cyrkonu, stanowią sztuczny korzeń zębów. Na implantach zębowych mocuje się nową koronę przez wkręcenie w kość tzw. wyrostka zębowego. 

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym możliwe jest dobranie koloru i tekstury pasującej do naturalnej barwy uzębienia.

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja polega przede wszystkim na leczeniu wad zgryzu oraz innych nieprawidłowości występujących w uzębieniu. Często stanowi wprowadzenie do leczenia periodontycznego czy protetycznego. Stałe wizyty u ortodonty zabezpieczają przed chorobami przyzębia oraz eliminują kwestie przeciążenia i stłoczenia zębów. Odpowiednio przeprowadzone leczenie zębów poprawia znacznie wymowę oraz wpływa na estetyczny wygląd twarzy i uśmiech. Wymaga jednak określonego działania. Po wstępnej konsultacji, diagnostyce i wywiadzie lekarskim zostaje ustalony plan leczenia. W tym czasie dobierany jest odpowiedni aparat ortodontyczny. Założenie aparatu ruchomego (u dzieci) lub stałego wiąże się z instruktażem jego użytkowania oraz systematycznymi kontrolami (co ok. 4-6 tygodni). Leczenie ortodontyczne obejmuje również retencyjne, które ma na celu podtrzymanie efektów kuracji. W tym celu zakładane są płytki retencyjne lub retainery (aparaty retencyjne). Po wszystkim aparat jest zdejmowany. Często na początkowym etapie stosuje się specjalne ćwiczenia mięśniowe na zdrowy zgryz (mioterapię).

Wystąpienie pewnych objawów jak bóle mięśni czy stawów oraz nieestetyczne ubytki w zębach powinny skłonić do wizyty u dentysty. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku ortodonty, symptomy są różne i mogą oznaczać co innego w zależności od wieku.