Piękny uśmiech w mgnieniu oka, czyli o zaletach licówek.

Materiał partnera
2019-11-19

Piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech jest uważany za ogromny atut – dodaje pewności siebie, sprawia, że wyglądamy atrakcyjnie, a także ułatwia kontakty międzyludzkie. Niestety nie każdego z nas natura obdarzyła tak szczodrze. Wielu Polaków boryka się z rozmaitymi problemami stomatologicznymi, czego efektem są brzydkie zęby lub nawet ich miejscowy brak. Na szczęście, korzystając z usług doświadczonego specjalisty, możemy zachwycać uśmiechem niczym z hollywoodzkich filmów. A to wszystko dzięki licówkom! Jakie są ich zalety?

Licówki- co to takiego?

Licówki to cienkie porcelanowe płytki, które po naklejeniu na zęby maskują wszelkie ich nierówności i przebarwienia. W ten prosty sposób można zakamuflować większość mankamentów jamy ustnej, które mają charakter estetyczny. Choć licówki mogą być wykonane z różnych materiałów, to te porcelanowe cieszą się największą popularnością wśród pacjentów klinik dentystycznych. Jak zapewnia specjalista z przychodni stomatologiczno-protetycznej Art- Dent – licówki wykonane z porcelany nie ulegają przebarwieniom i przez cały okres użytkowania zachowują piękny wygląd oraz pierwotny kształt. Pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu w krótkim czasie, a porcelana jest doskonale tolerowana przez ludzki organizm i nie wywołuje reakcji alergicznych i zapalnych.

Kto może zdecydować się na założenie licówek?

Nie każdy pacjent może poprawić wygląd swojego uśmiechu za pomocą licówek. Jednym z głównych przeciwwskazań są niektóre wady zgryzu i posiadanie zbyt krótkich zębów. Mała powierzchnia zęba może przyczynić się do szybkiego odklejenia się licówki i jej utraty. Z kolei wady zgryzu powodują nadmierne obciążenie porcelanowych płytek. Stomatolodzy wśród innych przeciwwskazań wymieniają także bruksizm, niewystarczającą higienę jamy ustnej oraz występowanie u pacjenta złych nawyków takich jak np. obgryzanie paznokci.

Jak wygląda zabieg osadzania licówek na zębach?

Zanim specjalista założy licówki, poddaje dokładnej kontroli stan uzębienia pacjenta. Może się bowiem okazać, że występują przeciwwskazania, które uniemożliwią przeprowadzenie takiego zabiegu. Czasami zdarza się również, że stomatolog jest w stanie zaproponować inne rozwiązanie, które korzystnie wpłynie na estetykę uśmiechu pacjenta. Jeżeli dentysta nie napotka żadnych trudności w czasie badania stomatologicznego i wyrazi zgodę na założenie licówek, konieczne będzie spreparowanie wycisków zębowych i zabezpieczenie powierzchni kości do czasu następnej wizyty. W tym czasie licówki wykonywane są przez doświadczonego protetyka. Podczas kolejnego spotkania w gabinecie, stomatolog przymierza pacjentowi wykonane licówki i dobiera kolor cementu, który posłuży do ich przyklejenia. Po zakończonym zabiegu lekarz instruuje pacjenta o sposobach pielęgnacji i konieczności regularnej kontroli uzębienia.

Licówki pozwalają na stworzenie olśniewającego uśmiechu w stosunkowo krótkim czasie. Stanowią też doskonałe zabezpieczenie dla naturalnych zębów, gdyż porcelana cechuje się wytrzymałością większą niż naturalne szkliwo.