Okulary zerówki to stylowy dodatek. Odpowiednio dobrane oprawki i szkła pozwalają na korzystanie z nich na co dzień. Dodatkowe funkcje np. szkła antyrefleksowe czy filtry pozwalają używać ich np. do komputera i chronić w ten sposób oczy. Poniżej przedstawiamy zalety tego rodzaju oprawek i szkieł dla osób, które nie mają zdiagnozowanej wady wzroku, ale chcą chronić oczy lub zmienić wizerunek.

Dlaczego warto nosić okulary zerówki?

Coraz więcej osób nie bez powodu decyduje się na tzw. okulary 0. Odpowiednio dobrane do stylu i charakteru, są modnym dodatkiem na co dzień. Estetyczne oprawki w połączeniu ze szkłami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem np. z komputera sprawdzają się w codziennej pracy. Ich dostępność oraz bogata gama modeli zadowoli w zasadzie każdą grupę wiekową. Męskie czy damskie okulary zerówki, dla nastolatków lub dzieci, a nawet seniorów – będą pasowały każdemu bez względu na wiek czy płeć. Ich zaletą jest dodatkowo to, że oprawki i szkła w stosownym kolorze podkreślą urodę i atuty ich nosiciela. W dodatku mogą być zakładane przez cały rok i na każdą okazję. Okulary zerówki z antyrefleksem nie tylko chronią, ale też zapewniają komfort widzenia. Specjalna warstwa hydrofobowa zapobiega ponadto ich parowaniu. Ta ostatnia cecha przydaje się szczególnie przy trudnych warunkach pogodowych. Modele są dostępne już od kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak zależy nam na jakości, dobrze jest zapłacić więcej i cieszyć się nimi dłużej. Zdecydować się na nie powinni szczególnie kierowcy oraz pracujący długo przy komputerze. Warto w tym celu zapoznać się z ofertą marek i modeli proponowanych przez światowych projektantów.

Jak dopasować „okulary kujonki” i gdzie je najlepiej kupić?

Chociaż nie służą do korekty wzroku, okulary zerówki najlepiej wybrać i kupić u optyka. Specjalista pomoże w ich dobraniu. Nie powinno się ich za to kupować w innych miejscach np. w supermarketach czy bazarach. Niskiej jakości modele mogą negatywnie wpłynąć na komfort widzenia i ograniczyć widoczność. Wreszcie mogą się przyczynić do powstania wad wzroku poprzez zawarcie tzw. mocy pryzmatycznych. Dostępne w zwykłych sklepach mogą dodatkowo zawierać rysy oraz inne uszkodzenia szkieł niewidoczne gołym okiem.

Zapoznając się z ofertą modeli, warto skorzystać z pomocy optyka lub optometrysty. Do wyboru są klasyczne damskie i męskie okulary zerówki, okrągłe (tzw. lenonki) czy z antyrefleksem oraz specjalną powłoką filtrującą. Modele dostępne są w różnych kolorach, od czarnych po brązy. Można spotkać takie kształty jak kocie (poszerzane górne ramki), z w połowie przezroczystymi oprawkami (tzw. clubmaster), druciane lub typu wayfarer. O tym, że zerówki są wysokiej jakości, świadczą natomiast atesty i oznaczenia. Warto szczególnie kierować się takimi etykietami jak m.in. CE czy EN (1836+A1:2009 lub 166:2001). Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że składają się z najlepszych i bezpiecznych tworzyw. Stanowią również gwarancję spełniania norm europejskich.

Jak czyścić i dbać o okulary zerówki? Instrukcje

Aby prawidłowo wyczyścić zerówki lub dowolne okulary, potrzebne są specjalistyczne preparaty. Dobrze jest zainwestować w ściereczkę wykonaną z mikrofibry. Często jest zawarta w zakupionym zestawie razem z etui. Dzięki niej można się pozbyć ze szkieł zabrudzeń np. kurzu. Dobrym rozwiązaniem są wilgotne ściereczki do czyszczenia szklanych powierzchni, płyny lub spraye. Można je znaleźć w sklepach z artykułami kosmetycznymi i dobrym salonie optycznym. Warto przy tym zwrócić uwagę na skład i unikać produktów zawierających alkohol. Jednak nie zawsze tego rodzaju artykuły się sprawdzają.

Aby uniknąć smug utrudniających widzenie, można je zamienić na ciepłą wodę i detergent np. płyn do mycia naczyń (bez cytryny). Przy czyszczeniu należy pamiętać również o oprawkach. Niektórzy specjaliści zalecają także stosowanie myjki ultradźwiękowej. Należy poza tym unikać dotykania szkieł rękami. W ten sposób dodatkowo je brudzimy. Najlepiej przechowywać okulary zerówki w dołączonym do zestawu etui.