Ukąszenie kleszcza może przynieść bardziej poważne konsekwencje, niż można przypuszczać. Insekty te przenoszą bowiem krętki bakteryjne wywołujące boreliozę. Mikroorganizmy po wniknięciu do krwiobiegu człowieka mają skłonność do zajmowania układu nerwowego i w skrajnych przypadkach prowadzą do zapalenia mózgu czy rdzenia kręgowego. Aby zdiagnozować neuroboreliozę oraz wdrożyć skuteczną terapię, warto udać się do specjalisty. Do podmiotów godnych zaufania zaliczamy Prywatny Gabinet Neurologiczny Edyty Brzozowskiej.
Jak poznać początki boreliozy?
Według szacunków nawet jedna trzecia kleszczy, jakie można spotkać w polskich lasach, przenosi krętki boreliozy. Insekty, zanim wbiją się w ludzką skórę, najpierw ją znieczulają, przez co wiele osób nawet nie jest świadomych, że doszło do ukąszenia. Reakcja zapalna ma miejsce zwykle już tydzień po incydencie, objawiając się zmianą skórną pod postacią czerwonego pierścienia. Ze względu na to, że zmienia one swoje umiejscowienie, nazywa się ją tzw. rumienieniem wędrującym. Kolejny symptom zakażenia bakteryjnego krętkami Borellia stanowi naciek limfocytarny, który to przejawia się bordową grudką na skórze. Co więcej, wczesna postać boreliozy przynosi objawy grypopodobne, w tym podwyższenie temperatury ciała czy wrażenie ogólnego rozbicia.
Wpływ boreliozy na układ nerwowy
Opisywanych wyżej symptomów boreliozy nie wolno lekceważyć, nawet jeśli miną one samoistnie po kilku miesiącach. Bez rozpoczęcia właściwego leczenia, bakterie mogą bowiem zająć zarówno ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Zaburzeniom neurologicznym towarzyszą często bóle stawowe, które znacznie utrudniają realizację codziennych obowiązków. Zakażenie krętkami borelia prowadzi między innymi do porażenia nerwów czaszkowych, dysfunkcji zmysłów, czy stanów przewlekłej encefalopatii. W ostatnim stadium może dojść również do zapalenia mózgu, a także rdzenia kręgowego. Nie sposób pominąć faktu, że w przebiegu boreliozy stwierdza się ponadto pewne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia lękowe, a nawet cechy katatonii.
Diagnostyka boreliozy
Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme, jest dosyć trudna do zdiagnozowania. Jej bogata symptomatologia powoduje często fałszywe rozpoznanie stwardnienia rozsianego, neuropatii ruchowej bądź miopatii, czyli zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej. Zdaniem specjalistów, aby rozpoznać boreliozę, należy stwierdzić obecność antygenu krętka w surowicy oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Wyniki podstawowych badań morfologicznych i biochemicznych zwykle zaś nie będą odbiegać od normy.
Gdzie szukać pomocy, gdy podejrzewamy u siebie Boreliozę? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług neurologa, który przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, zleci niezbędne badania laboratoryjne, a także wdroży skuteczną antybiotykoterapię. Do podmiotów godnych zaufania zaliczamy bez dwóch zdań Prywatny Gabinet Neurologiczny Edyty Brzozowskiej z siedzibą w miejscowości Koniemłoty. Specjalistka do każdego pacjenta pochodzi w sposób indywidualny, wykazując się cierpliwością i empatią.