Nazywana jest naturalnym antybiotykiem ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Wykorzystywano ją już przed wiekami, ale to szczególnie dziś doceniamy jej lecznicze zalety. Herbata z pokrzywy to napój, który warto włączyć do codziennej diety. Sprawdź, na co pomaga picie naparu, jakie są efekty stosowania pokrzywy i dowiedz się, czy należy obawiać się ewentualnych skutków ubocznych. 

Zalety stosowania pokrzywy, czyli najważniejsze właściwości naparu 

Znana i uznawana od wieków roślina, wciąż usuwana jest z działek czy ogrodów. Przez wielu uznawana jest bowiem za chwast mimo swoich licznych zdrowotnych właściwości. Można znaleźć ja w aptekach i hurtowniach spożywczych, ponieważ ma cechy naturalnego antybiotyku. Pokrzywa zwyczajna to bogate źródło makro- i mikroelementów, kwasów, witamin, minerałów i soli morskich. Wszystkie te wartości odżywcze powodują, że herbata z rośliny ma działanie:

  • moczopędne: zwiększa ilość wydalanego z organizmu mocznika (polecana osobom, które zmagają się z kamicą nerkową i zatrzymywaniem się wody w organizmie);
  • oczyszczające: usuwa toksyny z trzustki, żołądka i wątroby oraz wspiera walkę z biegunką czy nieżytem jelit;
  • wspomagające: wzmacnia organizm w okresie jesienno-zimowym oraz pomaga na wiosenne przesilenie;
  • przeciwbólowe: napar z pokrzywy łagodzi ból, a ze względu na właściwości immunologiczne poleca się jego zażywanie osobom cierpiącym na stany reumatyczne;   
  • przeciwzapalne: pobudza pracę nerek i jednocześnie prowadzi do ich oczyszczenia;
  • antyhistaminowe: zawarte w herbacie z pokrzywy antyoksydanty hamują nasilające się objawy alergiczne;  

Na co pomaga pokrzywa? Przede wszystkim lecznicze właściwości naparów wykorzystuje się przy osłabieniu organizmu, kłopotach z układem trawiennym, problemach skórnych czy zaburzeniach w oddawaniu moczu. Picie pokrzywy poleca się na przykład kobietom w ciąży, osobom odchudzającym się oraz przy wypadaniu włosów.

Dawkowanie i sposób przygotowania herbaty z pokrzywy

Zioło można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W leczeniu stosuje się całe ziele rośliny, choć zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się korzenie czy łodygi. Do przygotowania herbaty z pokrzywy używa się suszonych lub świeżych listków (te wymagają uprzedniego opłukania i rozdrobnienia), które zalewa się wrzątkiem i pozostawia do naciągnięcia pod przykryciem. Parzenie takiego naparu trwa zazwyczaj od pół minuty do dwóch. Wydłużenie tego procesu spowoduje powstanie bardziej intensywnego koloru i zapachu, a także wzmocni działanie moczopędne mikstury.   

Jak często należy pić herbatę z pokrzywy? Przede wszystkim zaleca się stosować ją na czczo raz lub dwa razy dziennie. Nie poleca się takiego naparu słodzić, a walory smakowe można wzbogacić podczas parzenia. Dokłada się wtedy do wody i liści pokrzywy takie dodatki jak na przykład: goździki, plastry imbiru czy ziarna kardamonu. Roślinę należy zbierać przed okresem kwitnienia, czyli w kwietniu i maju. Wtedy posiada ona bowiem najwięcej właściwości leczniczych.   

Popularne skutki uboczne, czyli kiedy nie stosować soku z pokrzywy?

Choć poznaliśmy już wiele różnorodnych zalet picia wytworów z pokrzywy, to istnieją również pewne przeciwskazania dotyczące jej stosowania. Przede wszystkim z takich herbat powinny zrezygnować osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami nerek i cukrzycą oraz pacjenci po zabiegach chirurgicznych. Pokrzywy nie zażywa się wraz z lekami na nadciśnienie czy środkami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Kobiety ze schorzeniami narządów rodnych związanych z polipami również nie powinny zażywać tej niezwykłej rośliny.

Czy istnieją minusy picia pokrzywy? Długotrwałe i regularne stosowanie herbaty może spowodować wystąpienie bólów brzucha czy reakcji alergicznych. Taki problem może powstać, szczególnie gdy w organizmie wystąpi nadmiar żelaza. Rośliny powinny unikać ponadto osoby uczulone na zioło oraz małe dzieci (choć w tym przypadku brakuje odpowiednich badań).   

Jak widzimy, picie pokrzywy ma wiele zalet, a sama roślina – różne zastosowanie. Wpływa korzystnie na działanie całego organizmu, dlatego warto włączyć ją do codziennej diety i pielęgnacji. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź również: czas na herbatę – właściwości, parzenie i działanie ziół.