Na półkach w sklepach i aptekach dostępne są przeróżne suplementy diety. Można wręcz pogubić się w mnogości środków do wyboru. Ponadto dość regularnie do sprzedaży trafiają nowe wyroby. Jak więc zdecydować, które tabletki czy kapsułki zażywać? Najlepszym sposobem jest poznanie kryteriów podziału i rodzajów suplementów. Opis najczęściej stosowanej klasyfikacji znajduje się w poniższym artykule.
Czym są suplementy diety?
Odpowiedź na pytanie postawione w nagłówku ma spore znaczenie. Mimo tego, że to zupełnie inne produkty, przedstawiane preparaty są często mylone z lekami. Trzeba, zatem wiedzieć, że suplementy diety to środki spożywcze będące źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów. Ich zadaniem jest uzupełnianie diety i likwidowanie niedoborów różnych substancji w ludzkim organizmie. W ten sposób definiują je przepisy zawarte w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku. Choć produkcja suplementów diety oraz leków to podobne procesy tych pierwszych nie używa się do walki z chorobami. Wiedząc już, czym są można przejść do kolejnego zagadnienia, dotyczącego klasyfikacji popularnych produktów spożywczych.
Rodzaje suplementów diety
Znalezienie odpowiedniego produkt nie jest łatwa. W związku z tym warto poznać rodzaje środków do suplementacji diety. Najczęściej stosowana klasyfikacja dzieli preparaty ze względu na skład oraz przeznaczenie. Zatem pierwsza grupa wyróżnia suplementy zawierające:
- witaminy i minerały,
- aminokwasy,
- składniki roślinne i różnego rodzaju ekstrakty roślinne,
- niezbędne kwasy tłuszczowe.
Do powyższego zestawienia należy dodać jeszcze dwa rodzaje produktów. Chodzi tu o suplementy zawierające błonnik pokarmowy oraz odmiany będące źródłem probiotyków i prebiotyków. Skład tabletek ma kluczowe znaczenie, bo to od niego zależy ich zastosowanie. Będąc na zakupach zawsze warto sprawdzić, co znajduje się w wybieranych kapsułkach.
Klasyfikacja suplementów, wyprodukowanych na przykład przez firmę Symbiofarm sp. z o.o., ze względu na przeznaczenie jest równie ważna. W grupie, którą tworzy znajdują się produkty mające korzystnie wpływać na stawy, mięśnie i kości. Poza nimi do wyboru są suplementy:
- z probiotykami wspomagające układ odpornościowy,
- z witaminami i antyoksydantami opaźniającymi procesy starzenia,
- z kwasami tłuszczowymi wspomagającymi układ sercowo-naczyniowy,
- z probiotykami wspomagającymi układ trawienny.