Jeśli cierpisz na problemy z uzębieniem, zastosowanie protez elastycznych może znacząco pomóc. Obecne zabiegi protetyczne, szybko i łatwo potrafią naprawić nawet najbardziej wymagający uśmiech. Nie warto odkładać uzupełnień zębowych na później, ponieważ może to doprowadzić do szeregu chorób, m.in. kości jamy ustnej. Co warto o nich wiedzieć? Zapytaliśmy Barbarę Roszkowską z Pracowni Techniki Dentystycznej.

Zastosowanie protezy elastycznej

Proteza elastyczna idealnie sprawdzi się w przypadku braków w uzębieniu. Przypomina dotychczas stosowaną protezę akrylową, jednak jest od niej zdecydowanie bardziej miękka i jak nazwa wskazuje elastyczna. Co ważne, osadza się na dziąsłach lub zębach, a z uwagi na bardzo naturalny kolor jest prawie niewidoczna gołym okiem. Zaletą takiego rozwiązania, bez wątpienia jest lekkość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Co ważne, tego typu protezy nie uczulają, nie odkształcają się i nie powodują utraty smaku.

Rodzaje protez

Sztuczne uzębienie różni się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostało wykonane. Jak mówi Barbara Roszkowska z Pracowni Techniki Dentystycznej, wyróżniamy protezy elastyczne akronowe, które są dość sztywne, ale jednocześnie sprężyste. Szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku uzupełnień, które nie wymagają fragmentu podniebienia. Materiał nylonowy jest bardzo elastyczny, dzięki czemu protezy z niego wykonane są odporne na zginanie i ewentualne złamanie. Silikon podnosi komfort użytkowania, natomiast materiał acetalowy jest odporny na łamanie i co ważne, płytka i barwa tego typu uzupełnienia jest najbardziej zbliżona do naturalnego koloru zębów.

Higiena protezy

Bez względu na materiał, na jaki się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiedniej higienie swojej protezy. Zdejmuj ją minimum dwa razy dziennie i przemywaj wodą, a dodatkowo przechowuj w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Jeśli zdarzy Ci się infekcja, to natychmiast zdezynfekuj ją płynem z chlorheksydyną.