Twoje zęby są nieprawidłowo ułożone w jamie ustnej? Odczuwasz z tego powodu dyskomfort i chciałbyś pozbyć się tego problemu? Marzysz o pięknym, zdrowym i prostym uśmiechu? W takim razie powinieneś rozważyć leczenie ortodontyczne. W jaki sposób ono przebiega? Jakie rodzaje aparatów są podczas niego stosowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak przebiega leczenie ortodontyczne? Co powinieneś o nim wiedzieć?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Jednak do gabinetu specjalisty najczęściej przychodzą młodzi pacjenci w wieku 8-16 lat. Można je rozpocząć pod warunkiem, że wszystkie zęby są wyleczone. Składa się ono z dwóch etapów – leczenia aktywnego oraz retencyjnego. Pierwszy z nich polega na przesuwaniu zębów przy użyciu aparatu stałego lub zdejmowanego. Natomiast faza retencyjna ma stabilizować zgryz, zapobiec nawrotowi wady oraz utrwalić uzyskany efekt. Podczas jej trwania pacjent może stosować ten sam aparat ruchomy, stały retainer, plastikową przeźroczystą szynę lub płytę retencyjną.

Czym różnią się aparaty stałe od ruchomych?

Aparat stały przykleja się do powierzchni zębów na cały okres leczenia. Mogą być one cienkołukowe lub grubołukowe. Natomiast aparaty ruchome można samodzielnie zakładać oraz zdejmować. Pacjenci noszą je według wskazań lekarza ortodonty, najczęściej przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Stosuje się je głównie u dzieci, gdy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe.

Poznaj ofertę Gabinetu Ortodontycznego Vitamed 2

Gabinet Vitamed 2 znajduje się w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim, a Jego właścicielką jest doktor ortodonta Barbara Wędrychowska-Szulc. Działa on na rynku od 30 lat i zajmuje się profesjonalnym leczeniem wad zgryzu. Oferta tego miejsca jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Obejmuje ona zakładanie opisanych wyżej rodzajów aparatów, które są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjentów, ich wieku oraz posiadanej wady.