Oczy narażone są na wiele czynników szkodliwych, takich jak wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany telewizorów, komputerów czy telefonów. Regularne badanie wzroku jest ważnym aspektem dbania o kondycję naszego organizmu. Kiedy warto to robić i na czym dokładnie polega podstawowa profilaktyka zdrowotna oczu? Przeczytaj artykuł i poznaj specyfikację diagnostyki wzroku wykonywanej w NZOZ Gens ze Sławna!

Na czym polega podstawowe badanie wzroku?

Najbardziej popularnym badaniem wzroku jest kontrola ostrości widzenia. W tym celu wykorzystywane są tzw. tablice Snellena, które przedstawiają litery i cyfry o różnej wielkości. Pacjent ma za zadanie odczytać znaki z danej odległości.

Najważniejszymi badaniami profilaktycznymi, wykonywanymi w gabinetach okulistycznych są m.in.:

  • komputerowa diagnostyka wzroku;

  • kontrola ciśnienia wewnątrz oka;

  • całościowa ocena narządu wzroku.

Dodatkowo w celu kontroli przeprowadza się np. testy pola widzenia, ultraszerokokątne badanie dna oka, diagnostykę obrazową czy USG. 

Należy wiedzieć, że pomiary wykonywane w zakładach optycznych nie zawsze są wystarczające. Planując profilaktyczne badania wzroku, należy wziąć pod uwagę, że tylko lekarz okulista np. z NZOZ Gens może wykonać rozszerzoną diagnostykę oraz właściwie rozpoznać choroby narządu wzroku.

Jak często badać wzrok?

Ponieważ nasze oczy są narażone na uszkodzenia, warto postawić na regularną profilaktykę. Jest to szczególnie ważne u dzieci, osób po czterdziestym roku życia oraz seniorów. W tych przypadkach należy wykonywać badania wzroku przynajmniej raz do roku. Natomiast pacjenci dotknięci wadami ostrości widzenia bądź chorobami oczu, powinni rozważyć częstsze wizyty zgodnie z zaleceniami lekarza.

Osobom nieznajdującym się wśród wyżej wymienionych grup zaleca się kontrolę w NZOZ Gens minimum raz na dwa lata. Natomiast warto, by pracownicy biurowi wykonujący swoje obowiązki przed komputerem, badali wzrok nieco częściej. Istotne jest również dobranie odpowiednich okularów chroniących oczy przed szkodliwym wpływem światła ekranu.