Według definicji WHO, zdrowie jest stanem pełnego dobrostanu fizycznego, umysłowego oraz społecznego i nie jest ono postrzegane tylko przez pryzmat braku choroby lub niepełnosprawności. Rozpatruje się je także w kontekście możliwości aktywnego uczestniczenia człowieka w życiu społeczno-ekonomicznym, co osiąga się m.in. przez profilaktykę, mającą na celu zapobieganie chorobom oraz ich wczesne wykrywanie i leczenie. Jak powinno to wyglądać w praktyce?

Zdrowie – kompleksowe podejście kluczem do sukcesu

Zdrowie to najbardziej cenny zasób, który jest w Twoich rękach, dlatego tak ważne jest zrozumienie, co ma na nie największy wpływ. Do czynników tych zaliczamy:

  • styl życia – co dziś znalazło się na Twoim talerzu? Jak wiele czasu przeznaczyłeś na ruch? Jak poradziłeś sobie ze stresem w pracy? Czy miałeś do czynienia z używkami?
  • środowisko fizyczne – czy masz możliwość oddychania świeżym powietrzem? Czy pijesz nieskażoną wodę? Czy Twoje miejsce pracy jest bezpieczne dla zdrowia?
  • czynniki genetyczne – obciążenie jakimi chorobami jest obecne w Twojej rodzinie?
  • opieka zdrowotna – czy masz dostęp do dobrych specjalistów, którzy wiedzą jak pomóc Ci w drodze do poprawy zdrowia?

Styl życia – prozdrowotnie na co dzień

O Twoim zdrowiu w największej mierze (według badacza Marca Lalonde’a w aż 50%), przesądza styl życia. Są to niewielkie wybory, które podejmujemy każdego dnia, takie jak nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna oraz suplementacja witamin. Szczególnie istotne są wybory dietetyczne, na które powinna składać się zdrowa i zbilansowana dieta z odpowiednią podażą warzyw i owoców, właściwym bilansem kwasów Omega-3 do Omega-6 i Omega-9, ograniczeniem spożywania czerwonego mięsa oraz wyeliminowaniem produktów wysoko przetworzonych oraz białego cukru. Zasady te są bardzo proste do wdrożenia i można sugerować się m.in. zaleceniami Piramidy Żywieniowej, która w atrakcyjnej wizualnie formie, prezentuje zasady zdrowego jadłospisu

Zadbaj o zdrowie z pomocą lekarza

Choć wiele dla zdrowia jesteśmy w stanie zrobić na co dzień, to potrzebujemy też wsparcia lekarzy. Właśnie dlatego niezbędna jest profilaktyka pierwotna, wtórna oraz trzeciej fazy, z których każda stosowana jest w różnych stadiach chorobowych. Do profilaktyki wtórnej zalicza się przede wszystkim badania przesiewowe, które pozwalają na wykrycie choroby w jak najwcześniejszym jej stadium, a tym samym zapobieżenie jej rozwojowi.  Można dokonać ich w pracowniach diagnostycznych naszego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie, w którym skupiamy się na dobru naszych pacjentów, właśnie poprzez szeroko zakrojone działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej.