Protetyka jest działem stomatologii zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób narządu żucia, wad zgryzu, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. To specjalizacja, której przedmiotem działań jest pomoc osobom, które z różnych powodów mają braki w uzębieniu. W gabinetach takich jak protetyka Dariusza Trześniewskiego można liczyć na budowę różnego rodzaju uzupełnień stomatologicznych. Jakich dokładnie?

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, to również gwarancja właściwego przeżuwania i poprawy trawienia spożywanych pokarmów. W przypadku utraty nawet jednego zęba — jak wynika z informacji uzyskanych w gabinecie Dariusz Trześniewski Pracownia Protetyki Stomatologicznej — może dojść do wysunięcia zębów przeciwstawnych, przesunięcia i pochylania zębów sąsiednich czy też zaniku kości. To z kolei prosta droga do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi i tym samym powstania kolejnych ubytków.

Jak walczyć z brakami w uzębieniu?

Leczenie braków w uzębieniu może przebiegać wieloma metodami. U wspomnianego protetyka możliwe jest wykonanie stałych uzupełnień stomatologicznych jak korony, mosty, czy implanty, ale też protezy ruchome. Podstawową rzeczą przed ich założeniem jest jej dokładne dopasowanie. Współcześnie dużą uwagę przykłada się do działań profilaktycznych, których celem jest niedopuszczenie do powstania braków.

Do protetyka, takiego jak ten, o którym mowa wyżej warto udać się zawsze po każdej ekstrakcji zębów stałych. Odpowiedni dobór rodzaju dopełnień uzębienia nie tylko przywróci estetykę uśmiechu pacjenta, ale przywróci właściwe przeżuwanie posiłków. Dopasowanie odgrywa kluczową rzecz w wygodzie użytkowania protez. W przypadku ruchomych uzupełnień, które są swobodnie wyjmowane z jamy ustnej, wymagana codzienna pielęgnacja jamy ustnej zupełnie tak, jak przy zębach stałych. Po założeniu całościowych protez zębowych do kontroli protetycznej należy udawać się co około pół roku oraz za każdym razem, gdy wkład zębowy uległ uszkodzeniu czy też czuje się wyraźny ból w szczęce.