Proteza zębowa to rozwiązanie, które ma służyć przez lata. W związku z tym bardzo ważny jest jej przemyślany wybór. Idealne dopasowana proteza jest warunkiem komfortu, dobrego samopoczucia, a także pewności siebie. Pytanie tylko jak wybrać protezę, która będzie dla nas najlepsza? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie, dokonując krótkiego przeglądu rodzajów protez zębowych.

Czym są ruchome protezy zębowe?

Zastosowanie ruchomej protezy zębowej jest możliwe zarówno w przypadku utraty kilku zębów, jak i całego uzębienia. Ważne, aby pamiętać, że ten typ protezy może być używany wyłącznie w ciągu dnia. Dlaczego należy go zdejmować na noc? Przede wszystkim, aby dziąsła oraz błony śluzowe jamy ustnej mogły odpocząć. Wybór tego typu protezy wymaga też określonego czasu na tzw. adaptację. Pacjent musi przyzwyczaić się do jej noszenia, ponieważ podczas mówienia oraz jedzenia będzie miał zupełnie inne odczucia aniżeli w przypadku własnych zębów. W początkowej fazie noszenia protezy uczucie to nie będzie zbyt przyjemne. Jeśli jednak proteza będzie idealnie dopasowana, to po upływie kilku miesięcy pacjent przestanie zwracać na nią uwagę.

Proteza ruchoma wymaga wymiany po upływie 5 lat. Wynika to z faktu, że podczas jej noszenia w jamie ustnej zachodzą zmiany. Z upływem czasu zmienia się kształt dziąseł. Dlatego też w pewnym momencie proteza po prostu zaczyna być niewygodna. To najczęściej prowadzi do uczucia dyskomfortu, podrażnienia oraz wywołuje odgniecenia śluzówek. Jeśli pacjent zauważy uszkodzenia mechaniczne wywołane przez protezę, to jej wymiana może być konieczna jeszcze szybciej.

Proteza zębowa może także ulec uszkodzeniu, z powodu nieprawidłowej higieny, lub odkształceniu, pod wpływem wysokiej temperatury. Używanie takiej protezy może wywoływać stany zapalne i prowadzić do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej.

Ruchomą protezę można założyć niemalże od razu po wyrwaniu zęba. W przypadku rozległych ekstrakcji stomatolodzy zalecają kilkudniowy odpoczynek od noszenia protezy. Proces adaptacji protezy ruchomej może trwać dosyć długo. W tym czasie niezbędne są wizyty u stomatologa w celu idealnego dopasowania protezy. Pierwszej poprawki dokonuje się 24 godziny po założeniu. Następna wizyta planowana jest w ciągu 1-2 tygodni.

Do najważniejszych zalet ruchomych protez zębowych możemy zaliczyć niewygórowaną cenę. Ponadto raz na pięć lat można wykonać protezę refundowaną przez NFZ. Należy jednak pamiętać, że refundacja obejmuje tylko najtańsze, akrylowe rodzaje protez.

Czym są stałe protezy zębowe?

Stałe protezy zębowe są dużo lepiej znane pod nazwą implanty. Ich podstawową zaletą jest łatwiejsza adaptacja oraz wygoda. Implanty odwzorowują naturalne odczucia, dzięki czemu praktycznie nie różnią się od prawdziwych zębów. Mocowanie stałych protez zębowych odbywa się za pomocą tytanowych śrub. Śruby są wwiercane w kość. Przed zabiegiem stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie. Założenie śruby trwa 2-3 godziny i jest całkowicie bezbolesne. Po założeniu śruby stomatolog mocuje na niej sztuczny ząb. Ma on formę ceramicznej lub porcelanowej korony, którą przygotowuje protetyk.

Zasadniczą wadą implantów jest ich wysoka cena. Poza tym decyzję o założeniu stałej protezy należy podjąć maksymalnie 2-3 miesiące po usunięciu zęba. Po tym czasie postępuje zanik kości, który może uniemożliwić założenie implantu.

Jeżeli nie możecie podjąć decyzji odnośnie do wyboru rodzaju protezy zębowej, to warto odwiedzić Gabinet Dentystyczny i Chirurgiczny RODENTIA w Opolu. Doświadczony lekarz stomatolog na podstawie przeprowadzonej diagnostyki podpowie, jaki rodzaj protezy będzie optymalnym rozwiązaniem.