Twoja pociecha właśnie przechodzi infekcję górnych dróg oddechowych? Warto mieć na uwadze, że nawet z pozoru lekka infekcja wirusowa może przerodzić się w poważniejsze problemy zdrowotne – w tym zapalenie ucha środkowego. Z naszego artykułu dowiesz się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas choroby dziecka oraz jakie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty w gabinecie laryngologicznym.

Infekcja górnych dróg oddechowych, a zapalenie ucha

Przeziębienie, czyli lekka infekcja wirusowa, która dotyka górne drogi oddechowe, jest często występującym zjawiskiem u dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak mimo jej łagodnego przebiegu, mogą wystąpić poważne dla zdrowia powikłania. Jednym z najczęstszych następstw przeziębień – dotykające głównie dzieci do ukończenia szóstego roku życia – jest zapalenie ucha środkowego. Przyczyną tego stanu jest przenikanie zakażenia z nosogardła i zaburzona czynność wentylacyjna trąbki słuchowej

Wśród objawów wskazujących na zapalenie ucha środkowego u dzieci wyróżniamy:

  • nasilony, dokuczliwy ból ucha – jedno lub obustronny;

  • uczucie pełności i rozpierania wewnątrz ucha;

  • ból głowy;

  • podwyższoną temperaturę;

  • ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

W przypadku najmłodszych dzieci możemy również zaobserwować pocieranie chorego uszka o poduszkę lub tarcie rączką.

Laryngolog dziecięcy – czym się zajmuje? Wskazania do wizyty

Jak wiemy, jakiekolwiek objawy ze strony uszu są wskazaniem do wizyty u laryngologa dziecięcego – np. Haliny Poniewierskiej, która prowadzi specjalistyczną praktykę lekarską w Legnicy. W ramach świadczonych usług lekarz laryngolog zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem zapalenia krtani, przewlekłego kataru, zapalenia gardła oraz problemów z zatokami.

Pamiętajmy, że w przypadku najmłodszych pacjentów warto kierować się zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć! W związku z tym wszelkie podejrzenia co do problemów z uszami, zatokami lub gardłem u swojej pociechy jak najszybciej skonsultuj u laryngologa.