Z wiekiem kobiety zaczynają zmagać się z różnymi dolegliwościami miejsc intymnych. Dochodzi m.in. do rozluźnienia i osłabienia tkanek pochwy, co wpływa na pogorszenie jakości współżycia seksualnego, zwiększenie podatności na infekcje i wysiłkowe nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji możemy jednak skorzystać z zabiegu rewitalizacji pochwy, który to przeprowadzany jest na przykład w gabinecie ginekologicznym Tomasza Jaskulskiego. 

Na czym polega zabieg rewitalizacji pochwy?

Rewitalizacja pochwy jest bezpieczną metodą poprawy funkcjonowania narządów płciowych. Nazywa się ją również laserowym obkurczaniem pochwy ze względu na fakt, iż najważniejszą rolę odgrywa tu wiązka laserowa. Po wprowadzeniu głowicy lasera do pochwy podgrzewa ona bowiem kolagen zawarty w tkankach. Przez to kolagen kurczy się, tkanki stają się bardziej napięte, a włókna kolagenowe – krótkie i grube. Cały proces trwa około pół godziny. Nie wywołuje bólu, choć prawdopodobnie będziemy odczuwać lekkie ciepło. Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem. Profesjonalną pomoc może zapewnić wspomniany ginekolog Tomasz Jaskulski – specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. 

Jakie są efekty rewitalizacji pochwy?

Efekty rewitalizacji pochwy są zauważane przez pacjentki po upływie około miesiąca. Zabieg przede wszystkim niweluje liczne dolegliwości, takie jak suchość pochwy. Dzięki niemu zwiększa się bowiem nawilżenie, co pozytywnie wpływa na jakość życia seksualnego pacjentki i jej partnera. Trwałość efektów rewitalizacji pochwy zależy jednak od wieku kobiety. Osoby młode, u których nastąpiło pogorszenie funkcjonalności narządów płciowych po przebytym porodzie, mogą liczyć na utrzymanie tego stanu przez wiele lat lub do kolejnego porodu. Sytuacja bywa bardziej skomplikowana u pacjentek po menopauzie bądź w trakcie menopauzy – wówczas konieczne może być zastosowanie terapii hormonalnej. 

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu rewitalizacji pochwy tkanki goją się dość szybko, dlatego i czas rekonwalescencji zostaje ograniczony do minimum. Zwykle zaleca się, aby na okres tygodnia po zabiegu powstrzymać się od gorących kąpieli, dźwigania ciężarów czy uprawiania seksu. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – dlatego przede wszystkim musimy stosować się do słów lekarza. Merytoryczne informacje możemy uzyskać m.in. w gabinecie ginekologicznym Tomasza Jaskulskiego. Specjalista od 1991 roku wykonuje różne zabiegi i badania – w jego ofercie znajdziemy nie tylko rewitalizację pochwy, ale też leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży, szczepienia przeciwko HPV czy też monitorowanie jajeczkowania.