Leki recepturowe to inaczej produkty lecznicze, które są sporządzone w aptece na podstawie wystawionej recepty lekarskiej. Opisuje ona dokładnie poszczególne ilości składników aktywnych oraz postać konkretnego leku, który może mieć formę między innymi maści, proszku bądź też syropu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Pytamy Punkt Apteczny Miłków Edax. 

Leki skrojone na miarę

Leki robione na zamówienie zostają zlecone wtedy, kiedy lekarz prowadzący uzna, że produkty występujące obecnie na rynku, nie sprostają wymagającym potrzebom pacjenta. Przepisany środek, zawierający odpowiednią dawkę składników aktywnych, może pomóc w wyleczeniu schorzenia. Co ważne, często w lekach recepturowych nie występują substancje konserwujące, zapachowe oraz barwniki, co jest szczególnie ważne w przypadku skór atopowych bądź wrażliwych na któryś z tych składników.

Cena leku recepturowego 

Jak wygląda cena tego typu produktów? Jak mówią specjaliści z Punktu Aptecznego Miłków Edax, według obowiązujących przepisów, od stycznia 2021 roku kwota ryczałtu, czyli opłaty za lek recepturowy wynosi 14 zł. Ustalona jest także ilość leku, a jest to między innymi 20 sztuk proszków dzielonych i 80 niedzielonych, 250 gramów roztworów i zawiesin, a także 500 gram płynnych leków do stosowania zewnętrznego. Należy pamiętać, że na jednej recepcie można przepisać maksymalnie podwójną ilość takiego środka, chociaż wyjątki są stosowane w przypadku np. maści czy past stosowanych bezpośrednio na skórę. 

Produkcja leku 

Często apteka przygotowuje tego typu leki na bieżąco, czyli możliwy jest odbiór zamówionego produktu już na drugi dzień. Rzadko się zdarza, aby okres oczekiwania wzrósł powyżej 48 godzin. Wyjątkiem są jednak środki odurzające lub oznaczone dopiskiem lekarza sugerującym natychmiastowe wydanie, wtedy magister farmacji lub technik farmaceutyczny jest zobowiązany do produkcji leku w ciągu 4 godzin. Warto wiedzieć, że przedstawiciel drugiego zawodu nie może wykonywać produktów z użyciem substancji silnie działających.