Fizjoterapia to zajęcia usprawniające pracę mięśni i stawów. Rehabilitacja ma wzmocnić osłabione wysiłkiem mięśnie u sportowców oraz stosuje się ją, jako terapię wspomagającą powrót do zdrowia po urazach i złamaniach. W Gabinecie Fizjoterapii Solus prowadzi się fizjoterapię sportową i ortopedyczną oraz wykonuje się masaże lecznicze i klasyczne. Na czym skupia się fizjoterapia sportowa? Czym jest fizjoterapia ortopedyczna?

Kiedy udać się na rehabilitację?

Zwykle to lekarz kieruje na dodatkowe zajęcia z rehabilitacji, kiedy sprawność pacjenta zależy od terapii manualnych. Gabinet Fizjoterapii Solus Macieja Jarmołowicza prowadzi rehabilitację dla sportowców i osób po urazach ortopedycznych.

Sportowcy coraz częściej korzystają z zajęć rehabilitacyjnych, aby treningi stały się jeszcze bardziej efektywne. Czasami fizjoterapeuta na stałe pracuje u boku trenerów w klubach sportowych. Kiedy któryś z zawodników doświadcza kontuzji, na miejscu zostaje wdrożona terapia w przypadku naderwań, skręceń, zwichnięć i złamań. To także praca przy przewlekłych bólach mięśni lub stawów, aby nie wykluczyć zawodnika z udziału w wydarzeniu sportowym. Coraz częściej jednak sportowcy współpracują z fizjoterapeutą, aby uniknąć ewentualnych kontuzji. Polega ona na wzbogaceniu serii ćwiczeń o takie, które podnoszą jakość codziennych treningów. Podczas takich ćwiczeń naciąga się stawy i mięśnie najczęściej wykorzystywane w czasie treningów. Dzięki temu stają się one bardziej elastyczne i sprężyste,  a tym samym mniej narażone na urazy. Fizjoterapia sportowa zajmuje się niwelowaniem urazów i kontuzji. Jest to także praca z osobami sprawnymi, lecz na co dzień związanymi ze sportem i wytężoną aktywnością fizyczną.

Fizjoterapia ortopedyczna skierowana jest do osób po urazach spowodowanych wypadkiem lub chorobą. Zajmuje się pacjentami po złamaniach, aby możliwie jak najszybciej przywrócić im zdolność do swobodnego i samodzielnego poruszania się.

Masaż leczniczy i klasyczny – uzupełnienie ćwiczeń z fizjoterapeutą

Czym różnią się oba rodzaje masażu? Leczniczy jest na pewno bardziej intensywny i obejmuje te partie mięśni, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Działanie masażu ma rozgrzać i rozluźnić mięśnie. Masaż klasyczny dotyczy całego ciała, obejmuje plecy, kark, szyję, kończyny górne i dolne.

W zasadzie każdy trening byłoby dobrze rozpocząć od masażu, aby rozruszać mięśnie. Jednak wymagałoby to zaangażowania sporej grupy ludzi, dlatego sportowcy samodzielnie wykonują rozgrzewkę, a masaże stosuje się dodatkowo.